WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Rekordowa kradzież bitcoinów o wartości 7,5 miliona dolarów z platformy Cryptsy

Nie maski, nie planowanie podkopu i włamania do sejfu. Nie samochód z włączonym silnikiem, gotowy do ucieczki. W dzisiejszych czasach skok na duże pieniądze można wykonać jedynie przy pomocy własnego komputera, posiadając dobre hackerskie umiejętności.

Cryptsy to popularna platforma wymiany wirtualnej waluty, przez którą przechodzą tysiące transakcji dziennie. Nieoczekiwanie okazało się, że jest ona na krawędzi bankructwa; a to za sprawą internetowej „kradzieży stulecia”, która miała miejsce – jak się właśnie dowiadujemy – w lipcu 2014 roku. Zrabowano wtedy bitcoiny i litecoiny o łącznej wartości ponad 9,5 miliona dolarów. Firma została dzięki temu z długiem w wysokości 10 tysięcy bitcoinów, czyli 4,15 miliona dolarów. Jeśli te finansowe zobowiązania nie zostaną spłacone, Cryptsy czeka bankructwo.

Atak był sprytny: wiązał się z wykryciem i wykorzystaniem przez intruzów ukrytego wejścia w kliencie porozumiewania IRC, w kodzie portfela (obecnie już nieużywanym, system bitcoinów korzysta teraz z własnego protokołu P2P), pozostawionym tam nieopatrznie przez developera jednej z walut, Lucky7Coin. Pozwoliło to na zainstalowanie programu działającego na zasadzie trojana, który przez wiele miesięcy pozostawał w uśpieniu, gromadząc dane transakcyjne. Po zebraniu wystarczającej ich ilości, program się uaktywnił i nastąpiła kradzież. Z kont zniknęło ok. 13 tysięcy BTC (7,5 miliona dolarów) i 300 tysięcy LTC (ponad 2 miliony dolarów).

Rzecznicy Cryptsy twierdzą, że do tej pory nie informowali opinii publicznej o kradzieży, gdyż mieli nadzieję, że popularność serwisu wystarczy do tego by pokryć stracone pieniądze z bieżących zysków – niestety tak się nie stało i w tym momencie firma znajduje się u progu bankructwa – jeżeli nie znajdzie się inwestor, upadłość jest nieunikniona, zaś utracone przez klientów fundusze mogą przepaść na zawsze.

[źródło: eteknix.com; grafika: stuffcoins.com]