WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Relacja z konferencji ASRock

W Katowicach 9 maja, na dwa dni przed premierą nowej serii płyt głównych ASRocka odbyła się konferencja, na której przedstawiono zarówno modele mające się w niej znaleźć jak i dedykowane im procesory marki Intel. Co ciekawego przyniesie “dziewiąta” seria?

 

W 9 series “Super Alloy” ASRock, wedle własnych słów, postawił na jakość wykonania. I trzeba przyznać, że wyszło im to całkiem nieźle. Znajdziemy w niej ulepszone dławiki, układy zasilania Dual Stack MOSFET i TI NexFET oraz polimerowe kondensatory Platinum Caps. Wszystkie te zmiany mają na celu zwiększenie efektywności układu zasilania oraz polepszenie bezawaryjności płyt. Chcąc spełnić oczekiwania również tych najbardziej wyczulonych klientów, firma ASRock zastosowała nowe, całkowicie czarne PCB, i to nie tylko w najdroższych konstrukcjach, ale również tych tańszych (np. Z97 Pro3, H97 Pro4).

Screenshot_3

Z ciekawostek dla graczy obiecano, że płyty z linii Fatal1ty zostaną wyposażone w układ sieciowy o jakże wymowne nazwie Killer E2200 (brzmi dla mnie jak nowy model Terminatora) ma na bieżąco śledzić ruch sieciowy. Dzięki temu rozwiązaniu, monitorując zapotrzebowanie na wysoki bądź niski ping, w teorii pozwoli na bezlagową grę, zapewniając grom online na szerszy dostęp do zasobów sieciowych i ograniczając go innym procesom działającym w tle.

Wybrane płyty główne z serii 9 wyposażone będą w ulepszony system audio Purity Sound™ 2. Nowością jest zastosowanie wysokiej klasy kondensatorów Nichicon Fine Gold, zapewniających jeszcze niższy poziom szumów niż dotychczas. Dzięki temu układ audio na płycie głównej jest w stanie dorównać jakością dźwięku niektórym dedykowanym kartom muzycznym dostępnym w sprzedaży.

Screenshot_5

Wśród innych ciekawych rozwiązań znalazły się HDD Sever, pozwalający osobom mającym dyski z backupami na odłączanie i włączanie ich zasilania za pomocą aplikacji w zależności od potrzeby (co w zamyśle twórców ma oszczędzić energię i zapobiec szybszemu niszczeniu dysków) oraz Full Spike Protection  pakiet zabezpieczający płytę przed przepięciami, chroniący płytę na trzech płaszczyznach. Po pierwsze zabezpiecza on płytę przed skutkami działania słabej jakości zasilaczy, zabezpieczając płytę w przypadku „tąpnięć” prądu. Po drugie, układ LAN chroniony jest dodatkowymi zabezpieczeniami, mającymi na celu zabezpieczenie płyty przed skutkami wyładowań elektrycznych (np. uderzenie pioruna w sieci osiedlowej). Po trzecie, płyta zabezpieczona jest przed wyładowaniami elektrostatycznymi, spowodowanymi podłączeniem przewodów LAN oraz urządzeń USB.

Screenshot_6

Z innych nowości, które nie wydały mi się jakoś szczególnie obiecujące to ASRock Cloud, który ma pozwolić na dostęp do naszego komputera z zewnątrz (co miałoby nam pozwolić na przykład na wysyłanie sobie potrzebnych plików, kiedy nie mamy dostępu do naszego peceta) i nowe UEFI wyświetlane teraz w full HD… nie wiem tylko po co. Za to już system, który umożliwi nam ściągnięcie sterowników i zapisanie ich na pendrive, w przypadku gdy nie posiadamy napędu optycznego wydaje się miłym udogodnieniem.

 

Ostatnie dwie rzeczy, o których warto by było wspomnieć to złącze SATA Express dla przyszłych nośników oraz System Purity Sound, który dzięki zastosowaniu nowych kondensatorów ma nam dać lepszy dźwięk, ograniczając znacznie szumy.

Screenshot_2

Ponieważ wszystkie płyty 9 series Super Alloy wyposażone zostały w nowe chipsety Z97 i H97, Intel przygotował z tej okazji dedykowane im procesory Hasswell Refresh. Oferują one wsparcie dla interfejsu M.2, mają wyższe taktowanie oraz szybszą reakcję. Producent zapewnił, że będą one również kompatybilne z chipsetami 8 serii płyt głównych, konieczna będzie jednak aktualizacja BIOSu.

 

O tym jak sprawdzają się nowe płyty i dedykowane im procesory przekonamy się już po premierze.