Piątek

Godzina 14:00 – Czy istnieją udane adaptacje gier wideo? – prowadzący: Jakub Swędrowski; Sala MORI

Nasza pierwsza prelekcja. Szczerze mówiąc spodziewaliśmy się czegoś zupełnie innego! Wiecie, nudnych opowieści o znanych nam wszystkim adaptacjach typu Resident Evil, Silent Hill, ewentualnie tych gorszych jak Far Cry czy Postal. Prelegent mile nas zaskoczył,  opowiadał bowiem  o tym, co nie jest znane powszechnie, a mianowicie o adaptacjach JRPG, takich jak Makendo czy Layton. Prócz obejrzenia kilkunastu tytułów anime i przeczytania kilku mang jesteśmy kompletnymi laikami jeśli chodzi o japońską popkulturę, ale trzeba przyznać, że prelegent opowiadał o tym tak ciekawie i żywiołowo, że nie dało się słuchać tego obojętnie. Standardowo – niepokojący był fakt, że opowiadał to facet koło trzydziestki, a adaptacje nierzadko były lekkimi hentajami. Ale cóż, waifu sama się nie znajdzie. :P

Godzina 15:00 – Why scare people? – prowadzący: Graham Masterton; Sala Ziemi

Żeby zdążyć na drugą prelekcję musieliśmy niestety wyjść 15 min przed końcem pierwszej, ponieważ budynki rozsiane są po sporej wielkości terenie i czasem trzeba się trochę nachodzić z jednego do drugiego. Na szczęście sala Ziemi jest chyba największą dostępną na prelekcje salą, więc z miejscami nie było najmniejszego problemu.

Prelekcja była całkowicie w języku angielskim i choć nasza znajomość tegoż na zaawansowanym poziomie nie jest, to jednak niewiele było rzeczy, których nie zrozumieliśmy. Masterton mówił bardzo wyraźnie, a do tego używał popularnych słów, dzięki czemu prelekcja była łatwa i przyjemna w odbiorze. Głównie opowiadał o swoim życiu, skąd zamiłowanie do horrorów, jak to wszystko się zaczęło i jakie wydarzenia miały na jego karierę pisarską największy wpływ. Z twórczością Mastertona mieliśmy do tej pory niewiele do czynienia, jednak pozytywne wrażenie jakie pisarz na nas zrobił sprawiło, że w przyszłości nadrobimy nasze zaległości.

Godzina 18:00 – Sprzedaliśmy się naszej społeczności! – panel dyskusyjny z udziałem Michała „Baniaka” Bańka, Michała „Venrisa” Cieczko, Mateusza „Mata” Górskiego, Jana „BoskiJurkoski” Jurkowskiego i Marka „Huczov” Hucza; Sala Ziemi

Na tę prelekcję niestety spóźniliśmy się  15min, wszystko przez głód i chęć nabycia pamiątek z Pyrkonu :P

Skład prowadzących tę prelekcję był przede wszystkim youtubowy –  Marek i Janek z grupy Filmowej Darwin, Baniak, z tego co się orientujemy, prowadzi kanał dotyczących sesji RPG , prócz nich był twórca modów Dow TW Warhammera (Venris). Prowadzącym panel dyskusyjny był przedstawiciel Patronite, a wyżej wymienieni opowiadali o tym, jak to było, dlaczego to zrobili i co się zmieniło po tym, jak się sprzedali. Ciekawie było poznać cały mechanizm od strony twórców i ich plany na przyszłość związane z dotacjami z patronita. Oczywiście fajnie było zobaczyć też Darwinów na żywo, bo uwielbiamy ich twórczość.

Godzina 19:30 – Chodziło się na wagary- trzeba pisać koszmary – prowadzący: Andrzej Pilipiuk; Sala Ziemi

Czwarta prelekcja, a właściwie wywiad z pisarzem, standardowo oczywiście Wielki Grafoman był zabawny, miło się go słuchało i widać było, że zależy mu na fanach, z czego się bardzo cieszymy :) Opowiadał o swoich planach na przyszłe książki, a że Pilipiuk jest niezwykle płodnym pisarzem, to realizacji sporej części owych planów możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. Nie obyło się bez ciekawych anegdotek i śmiesznych żartów, do których fani jego twórczości są przyzwyczajeni. Minusem tej prelekcji był prowadzący, odnieśliśmy wrażenie, że albo nie przygotował się do prelekcji, albo cały czas był bardzo rozkojarzony. Czy przyczyną tego była osobista niechęć do pisarza, czy po prostu taki miał dzień, nie wiemy. Wiemy jednak, że gdyby Pilipiuk sam sobie prelekcji nie poprowadził to byłoby kiepsko. jedynym plusem jaki można przypisać prowadzącemu było zebranie pytań od festiwalowiczów.

Godzina 22:00 – Nie tylko Czarna Wdowa – o kobietach w Marvelu – prowadzący: Trikster; Sala Komiksowa

To była nasza piąta prelekcja. Jesteśmy fanami uniwersum Marvela, choć przede wszystkim ze strony filmowej i serialowej. Prowadzący nie opowiadał jednak o postaciach znanych Marvel Cinematic Universe  tylko skupił się na komiksach.  10 kobiet z komiksów Marvela, wybór subiektywny, ale bardzo dobrze uzasadniony. Dzięki ekspresji i ogromnej wiedzy prowadzącego świetnie się go słuchało.

Na piątej prelekcji zakończyliśmy piątkową przygodę. Wiedzy wchłonęliśmy tyle, że aż czachy nam dymiły :P A na sobotę mieliśmy jeszcze ambitniejsze plany! Festiwalowa strefa gastro była pełna ludzi, można by było ponarzekać na lekki syf i na to, że osoby odpowiedzialne za porządek się nie wyrabiają… ale po co?  Na Pyrknie jest tyle fascynujących rzeczy, że nie ma co zawracać sobie głowy drobiazgami. Wystarczyło się rozejrzeć, by zobaczyć jak Rita z Power Rangers tańczy w kółku z Wiedźminem, Khaleesi czy postaciami z anime. To jest naprawdę piękny widok!

Tak zakończyliśmy nasz pierwszy dzień festiwalu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!