Dzień po „meczu o honor” z Japonią, gorącego dnia 29 czerwca, skorzystałem z zaproszenia firmy HP i wybrałem się na Międzynarodowy Fotofestiwal Fotografii w Łodzi. Po dłuższej przejażdżce komunikacją miejską udało mi się trafić w nieznane dla mnie dotąd rejony. Jak wrażenia?

11:30 Konferencja HP

Głównym powodem, dla którego znalazłem się w tym właśnie miejscu, była prezentacja nowej serii drukarek wielkoformatowych z serii HP DesignJet Z6/Z9. Na samą konferencję zdążyłem na styk.

DesignJet konferencja

HP wykorzystało fantastycznie okazję, jaką był Międzynarodowy Fotofestwial Fotografii w Łodzi. Nie tylko mogliśmy zobaczyć drukarkę, ale także mieliśmy okazję porozmawiać z osobami, które wykorzystywały sprzęt w praktyce i poznać ich opinię.

Czym charakteryzują się drukarki z linii DesignJet Z6/Z9? W informacjach prasowych HP sporo miejsca poświęciło kwestii ochrony środowiska, ale mnie osobiście najbardziej rzuciły się w inne kwestie.

DesignJet prezentacja

 

Zaprezentowany nam model DesignJet Z9 wyróżniał się przede wszystkim prostotą obsługi. Nawet taki laik jak ja spokojnie dałby sobie radę z działaniem tego urządzenia. Skonfigurowanie drukarki nie stanowi żadnego problemu, a sama drukarka oferuje sporą liczbę opcji. Drugą rzeczą była szybkość samego procesu drukowania. Dzięki wbudowanym w drukarkę sterownikom (obsługujące m.in technologie firmy Adobe) znacznie skrócił się czas potrzebny do przetworzenia danych na drukarce, notabene wyposażonej w dość potężne bebechy (Intel i5, dysk 500GB).

Kolejnym ważnym punktem jest wygoda w korzystaniu z tego sprzętu. Nie pamiętasz jak nazywało się zdjęcie, które chciałeś wydrukować? Nie szkodzi, możesz je podejrzeć na ekranie drukarki. Tak, cały obraz, nie tylko nazwę. Kapitalne rozwiązanie. Kolejną fantastyczną opcją, chwaloną przez organizatorów Fotofestiwalu, jest wbudowany poziomy trymer, który od razu przycina drukowany obraz. Nie muszę chyba mówić jak bardzo przyspieszył on organizację tego eventu, w którym wykorzystano setki zdjęć.

DesignJet wałki

Nie będę zbyt wiele rozpisywał się o jakości – ta jest fenomenalna. Wszystkie prace, które pojawiły się na Międzynarodowym Fotofestiwalu Fotografii w Łodzi zostały wydrukowane za pomocą HP DesignJet Z9.

Ostatnią rzeczą, której poświęcono mniej czasu, a która mnie zainteresowała to kwestia zabezpieczeń. W czasach, w których włamania do kasyna dokonano poprzez przedostanie się przez oprogramowanie sterujące termometrem w akwarium nie można zupełnie zapominać o sprawach bezpieczeństwa. W końcu drukarka jest również urządzeniem, które działa w środowisku sieciowym. Z informacji, które udało mi się uzyskać podczas prezentacji wynika, że drukarka ma wbudowany własny firewall. Niestety, o jego skuteczności dowiemy się dopiero w praktyce.

DesignJet drukowanie

Cena drukarek, w zależności od modelu, będzie rozpoczynać się od 2500 euro. W tej cenie zakupimy model Z6, który wykorzystuje 6 kolorów podczas drukowania. Modele Z9 i Z9+ (z możliwością dodania dodatkowej przezroczystej warstwy) będą odpowiednio droższe. Wszystkie te drukarki pojawią się w Polsce w sprzedaży już od 1 lipca. Wprawdzie nie byliśmy w stanie, ze względu na sporą ilość zmiennych, oszacować średniego kosztu wydruku, jednak niejako przy okazji dowiedzieliśmy się, że w drukarkę jest wbudowane odpowiednie oprogramowanie, które przelicza nam zużyty atrament. Dzięki temu rozwiązaniu możemy przekalkulować koszta produkcji.

DesignJet wyświetlacz

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej