WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Reprogramowalny materiał z pamięcią kształtu

Materiały z pamięcią kształtu to takie, które można deformować do woli, a one i tak powrócą do swojego pierwotnego kształtu. Najczęściej sygnałem wyzwalającym transformację do zapamiętanego układu stanowi temperatura. Jednak zaprezentowane dotychczas materiały z pamięcią kształtu miały tą podstawową wadę, że potrafiły zapamiętać tylko jeden kształt, a najlepsze z nich: dwa.

Nowy materiał został opracowany na chińskim Zhejiang University. Składa się z usieciowanego polikaprolaktonu i dzięki niezwykłej budowie wewnętrznej nie przypomina właściwościami innych materiałów wykonanych z popularnego przecież PCL.

W temperaturze pokojowej materiał jest bardzo plastyczny i możemy go niemal dowolnie modelować, tworząc z jego arkuszy złożone origami czy kirigami. Jednak kiedy podniesiemy temperaturę powyżej 70oC, materiał zacznie powracać do zapamiętanego kształtu. Dalszy wzrost temperatury, do więcej niż 130oC, sprawia, że materiał znowu odzyskuje swoją elastyczność, z tą tylko różnicą, że nowy kształt, który utworzymy, zostanie przezeń zapamiętany.

Cykl można powtarzać kilkaset razy. Materiał zapamiętuje kształty za każdym razem bardzo wiernie. Dzięki temu możliwe jest wykonanie bardzo skomplikowanych kształtów po drodze zapisując kroki pośrednie. Twórcy materiału uważają, że zmiennokształtne origami pozwoli na uzyskanie kształtów na tyle skomplikowanych, że niemożliwych do wytworzenia tradycyjnymi metodami.

[źródło i grafika: gizmodo.com]