WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Restore-L – satelita serwisowy NASA

Restore-L to satelita, który ma całkowicie zmienić oblicze ziemskiej orbity. Dotychczas bowiem, jeżeli w satelicie kończyło się paliwo lub uległ on drobnej awarii, to nie było sposobu, żeby przywrócić go do pełni funkcjonalności i kończył szybko jako kosmiczny śmieć (chyba że mówimy o wartym miliardy dolarów kosmicznym teleskopie, to można jeszcze wysłać na orbitę ekipę naprawczą). Restore-L ma tą sytuację odmienić, pozwalając na tankowanie i wykonywanie drobnych napraw na orbicie.

Satelita ma zostać wyposażony w robotyczne ramiona, za pomocą których można będzie wymienić uszkodzony komponent albo rozwinąć panel słoneczny, który nie zdołał się sam w pełni otworzyć. Pojazd ma być także wyposażony w zbiorniki paliwa (zapewne do silników manewrowych), którym mógłby tankować inne satelity, podając je pod odpowiednim ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze.

NASA, poza stworzeniem przydatnego narzędzia, mogącego przedłużyć żywot wielu satelitów, traktuje projekt Restore-L jako poligon testowy do prac nad robotycznymi ramionami, systemami nawigacji, oprogramowaniem, czy systemami zarządzania kosmicznymi śmieciami. Część opracowanych w ten sposób rozwiązań trafić ma do misji Asteroid Redirect Mission, zaplanowanej na połowę następnej dekady.

Start satelity Restore-L przewidziany jest na rok 2020. Pierwszą misją, jaką urządzenie wykona na ziemskiej orbicie, będzie uzupełnienie paliwa w należącej do amerykańskiej administracji satelity Landsat-7.

[źródło i grafika: engadget.com]