WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rewolucyjny opatrunek… w strzykawce

XStat firmy RevMedx od kwietnia ubiegłego roku był używany w ramach testów przez US Army. Teraz opatrunek został przez Food and Drug Administration dopuszczony do użytku w lecznictwie cywilnym.

Szacuje się, że spośród wszystkich śmierci na skutek nagłego urazu, aż 40% przypadków to śmierć z wykrwawienia. Wśród żołnierzy, którzy jako pierwsi mieli okazję wykorzystać niezwykły opatrunek, krwotok jest najczęstszą przyczyną zgonu. Niestety nie każdą ranę łatwo opatrzyć. Rany w okolicach pach i pachwin nie pozwalają na użycie opasek zaciskowych, a krwawienia z rany postrzałowej w żaden sposób nie da się zatamować bandażem.

revmedx2

XStat to strzykawka, która pozwala na iniekcję w krwawiącą ranę zestawu hamujących krwawienie gąbek. Pęcznieją one pod wpływem wypływającej krwi, jednak napęczniałe nie wypadają z rany, lecz w niej pozostają. Wykonano je z obojętnej dla naszego zdrowia i nierozkładającej się pulpy drzewnej i pokryto chitosanem, który nie tylko działa przeciwbakteryjnie, ale też przyspiesza krzepnięcie krwi.

Gąbki mogą pochłonąć około pół litra krwi i zatamować krwawienie na cztery godziny, co powinno wystarczyć na przewiezienie rannego pacjenta do szpitala i na blok operacyjny. Na wypadek, gdyby przypadkiem któraś z gąbek miała utkwić w ciele pacjenta, są one nasączone markerem, który uwidacznia je w standardowym zdjęciu rentgenowskim.

Teoretycznie w najpoważniejszych przypadkach jednemu pacjentowi da się zaaplikować zawartość nawet trzech strzykawek, co pozwala na zatrzymanie ponad 1,5 litra krwi (objętość standardowej butelki wody mineralnej, czyli prawie 1/3 całej krwi krążącej w ludzkim ciele). Niestety nie wiadomo kiedy kiedy taki opatrunek trafi do powszechnego użytku na naszym kontynencie.

[źródło i grafika: techinsider.io]