Robotycy często czerpią swoje pomysły z natury. Maszyny w kształcie zwierząt są już codziennością. Naukowcy z Chin (Nanjing University of Technology) opublikowali artykuły, w których opisują, w ramach długoterminowego projektu, broń, która będzie zautomatyzowana i podobna do kraba.

W pierwszy artykule opisali oni dokładny model broni oraz budowy ośmio-nożnego systemu poruszania się. W drugim użyli oni oprogramowania do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) w celu poprawy testów. Trzeci artykuł przeanalizował możliwość integracji systemów takich jak dziewięcio-kanałowy moduł sterowania dźwiękiem, moduł komunikacyjny RS-845 oraz zestawy synchronizacyjny STM-32, które są wymagane do jednolitego systemu kontroli jego 8 nóg.

Chiński robokrab ma sześć metrów długości i dwa metry szerokości, cztery pary odnóży oraz jedną dodatkową z tyłu, która przyda się w przypadku kiedy będzie on strzelał (siła odrzutu może go przewrócić). Jest też dodatkowy stabilizator zamontowany z przodu. Może on zostać przetransportowany przez ciężkie śmigłowce, ale wtedy 3 stabilizatory zostaną usunięte w celu przyspieszenia jego ruchów.

Główną bronią jest 30 mm armata automatyczna, która znajduje się na chińskich wozach piechoty, takich jak BD-86, ZDB-03 oraz ZBL-09. Ponadto może ona zostać zmieniona na  moździerz, albo broń przeciwpancerną. Wydaje się, że robot ma działa jako wsparcie działań bojowych dla żołnierzy walczących na ciężkich terenach, na przykład w górach. Ma on też być w pełni sterowany przez człowieka, nie będzie sam podejmował decyzji kiedy i w kogo strzelać. Na razie robot istnieje tylko na papierze, ale już mówi się, ze stanowi on przyszłość wojen lądowych prowadzonych przez Chiny.

krab

krab

Źródło, zdjęcia: http://www.popsci.com/

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!