WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot, który nauczy dzieci programować

Nauczanie dzieci programowania to świetny pomysł, jednak nie zawsze jest to proste. Grupa badaczy z Harvardu stworzyła małego robocika, nazwanego Root, który ma sprawić, że pisanie kodu będzie bardziej interesującym doświadczeniem dla najmłodszych.


Ekipa z Wyss Institute na Harvardzie pracowała nad tym projektem prawie trzy lata. Twierdzą oni, że ten heksagonalny robot jest „zaprojektowany, aby uczyć każdego – od pięciolatka do zaawansowanego programisty.”

Jednak co on właściwie robi? W sumie to jest to całkiem wszechstronne urządzenie. Pozwala użytkownikowi programować zarówno przy użyciu ikon graficznych jak i prostych języków typu MIT’s Scratch. Zawodowcy również nie będą się nudzić, pisząc programy w Javascript.

Program jest ważny, ale istotny jest też sprzęt, który pozwoli na tą odrobinę zabawy. Posiada on czujniki pozycji i kierunków, by wiedzieć dokąd zmierza, panele magnetyczne pozwalające na poruszanie się po pionowych metalowych powierzchniach, sensory dźwięku i światła oraz wyczuwający dotyk zderzak na krawędziach. Nie wolno zapomnieć również o długopisie pozwalającym rysować po podłożu na którym robot się porusza.

j4g5vkamru1yznqt8v4y
A więc może on chociażby rysować różne wzory na tablicach, ścigać się z innymi robotami, czy uczyć jak przemierzać pokój uderzając w ściany i odbijając się od nich. Jednak najlepszy jest fakt, że przy odrobinie wyobraźni można stworzyć więcej aplikacji niż wymyślili twórcy Roota.

Produkt nie jest jeszcze dostępny w sklepach, jednak ekipa szuka partnerów, którzy pomogą mu zaistnieć w szkołach. I mamy nadzieję, że im się uda.

[źródło i grafika: gizmodo.com]