WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot, który przeszuka statki w poszukiwaniu nielegalnie przewożonych rzeczy

Naukowcy z MIT zaprezentowali już wiele ciekawych robotów. Ich nowy projekt także zadziwia innowacyjnością. Jest to maszyna, która może, pryz użyciu technologii ultradźwiękowej, przeszukać statki w celi wykrycia prób przemytu.

Początkowo robot miał wykrywać pęknięcie w zbieralnikach rektorów jądrowych w celu uniknięcia katastrofy. Okazuje się, że ma on jednak lepsze zastosowanie. Może on kontrolować statki wzdłuż kadłubów w celu wykrycia nielegalnego, ukrytego towaru oraz może on wykrywać pęknięcia w konstrukcji. Sampriti Bhattacharyya, autor projektu, mówi:

Dla portów używanie tradycyjnych technik jest bardzo drogie.

Robot ma wielkość piłki nożnej, koszt jednej maszyny wynosi 600 dolarów. Może je połączyć we flotę 20 takich urządzeń- znacznie przyspieszy to przeszukiwanie statków. Jeden robot jest w stanie wytrzymać na baterii 40 minut, ale naukowcy pracują na możliwością bezprzewodowego ładowania oraz przedłużenia czasu pracy do 100 minut. Główne elementy maszyny zostały stworzone za pomocą drukarki 3D. Robot składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest płaska, wodoodporna i zawiera elektronikę. Druga część jest przepuszczalna i mieści się tam system napędowy, który składa się z 6 pomp usuwających wodę przez gumowe rury. Robot może poruszać się z prędkością od 0,5 do 1 metra na sekundę.

Rój robotów ma służyć do patrolowania portów, badania statków i wykrywania nielegalnych rzeczy. Kiedy zostanie on wprowadzony do użytku? Tego jeszcze nie wiadomo.

robot

Źródło, zdjęcia: http://www.sciencedaily.com/http://techcrunch.com/