WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot poruszający się jak grzechotnik rogaty

Węże to zwierzęta, które wślizgną się praktycznie wszędzie. Fascynuje się nim wiele organizacji rządowych oraz militarnych do tego stopnia, że tworzą roboty do nich podobne. Niestety, przeniesienie wszystkich właściwości na roboty nie jest już takie proste.

Carnegie Mellon University zajmuje się produkcją robo-węża od kilku lat. Nauczyli go poruszania się w stylu grzechotnika rogatego, ponieważ robot do tej pory nie dawał rady pokonywać piaszczystych przeszkód, nachylonych pod kątem 10 stopni. Teraz, gdy opanował charakterystyczne pełzanie swoich naturalnych pierwowzorów, jest w stanie wspinać się na przeszkody nachylone pod kątem 20 stopni na wolnym piasku. Jak widać jest już jakiś progres.

Celem mechanicznych węży są głównie akcje ratunkowe. Mają dostać się do miejsc, gdzie człowiek wejść by nie mógł, a małe ciało robota może wpełznąć. Jednakże jeżeli robot nie jest w stanie jeszcze pokonywać w pełni wydm, to naukowców czekają jeszcze kolejne lata pracy. Oby niedługo dawał radę wspiąć się na każdą powierzchnię.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=iJoxvIFGf4A”]https://www.youtube.com/watch?v=iJoxvIFGf4A[/su_youtube]

[źródło i zdjęcie: engadget.com]