WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robot przemysłowy reaguje na ruch człowieka

Roboty zrewolucjonizowały pracę fabryk w krajach uprzemysłowionych, pozwalając na osiągnięcie wydajności niemożliwej do uzyskania przez pracujących ludzi. Jednak o ile ich zaletą jest siła, wytrzymałość i doskonała powtarzalność wykonywanych ruchów, to jednocześnie wszystkie ruchy muszą być wcześniej dokładnie zaprogramowane a wprowadzanie zmian w ich programie bywa czasochłonne i mało intuicyjne. Rozwiązaniem tego problemu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy czynność wymaga indywidualnego podejścia i zarazem siły robota, jest sterowanie maszyną za pomocą gestów.

Taki interfejs opracował zespół MADLAB.CC, pod przewodnictwem Madeline Gannon, pracującej na co dzień na Carnegie Mellon University. Projekt, nazwany Quipt, wykorzystuje markery umieszczone na ręce i szyi operatora. Oprogramowanie obserwuje użytkownika i przenosi jego gesty na ruchy ważącego przeszło 1100 ramięeniarobota przemysłowego ABB IRB 6700.

Robot sterowany przez człowieka w intuicyjny sposób może precyzyjnie spawać, wiercić, ciąć, czy wykonywać inne czynności w miejscu i na sposób wybrany przez kierującego nim specjalistę. Szefowa projektu widzi także potencjalne zastosowanie w przemyśle filmowym, w którym ciężka kamera mogłaby być prowadzona przez robota dokładnie śledząc dłoń operatora.

Możemy się również zastanawiać, czy system pozwalający na śledzenie ruchu ludzi, nie mógłby podnieść bezpieczeństwa w fabrykach. Robot, zamiast naśladować człowieka, starałby się po prostu mu nie przyłożyć. Obecne postępy sterowania robotem za pomocą ruchu można podpatrzyć za to na krótkim filmie poniżej.

[źródło: popularmechanics.com; grafika: vimeo.com]