Według projektantów, PIBOT spełnia wymagania określone w podręczniku przez Federal Aviation Administration. Czyżby niedługo, zamiast ludzi, samolotami miały sterować roboty?

Nowo zaprezentowany humanoid jest w stanie latać samolotem. I nie, to nie są żarty. PIBOT jest mały i bardzo tani w produkcji. Został on nieco zmodyfikowany w celu pracy w pomniejszonym kokpicie. Jest on w stanie zidentyfikować i wykorzystać wszystkie przyciski i przełączniki, które zostały zaprojektowane dla człowieka. Większość danych wejściowych pochodzi z symulatora (prędkość względem powietrza, lokalizacja GPS itp.), jednakże robot używa wzroku choćby do identyfikacji drogi startowej.

 Początkowo samolot stoi na pasie startowym. Robot przygotowuje się do lotu poprzez: nastawienie przepustnicy na punk zerowy, włączenie baterii, wysokościomierza, awioniki, pompy paliwa i uruchomienie silników. Następnie robot chwyta dwa drążki sterownicze i zwalnia hamulce. Gdy samolot zostanie wyrównany, a prędkość kołowania jest osiągnięta to PIBOT zwiększa moc. Steruje on nachyleniem oraz prędkością, aby osiągnąć odpowiednią prędkość pionową. następnie samolot obracany jest w przeciwnym kierunku, przy zachowaniu jego prędkości i wysokości. W celu lądowania, gdy robot stwierdzi, że jest wystarczająco blisko celu, zmniejsza prędkość samolotu i wysuwa podwozie. Gdy znajdzie się około 20 metrów na ziemi to PIBOT łagodnie zaczyna lądować.

pibot2-1411014497802Robot nie jest najlepszy w utrzymywaniu stabilności podczas lotu. Dodatkowo przy manewrze lądowania potrzebuje on wsparcia ludzkiego. Ale naukowcy mówią, że są bardzo blisko rozwiązania problemów. Czy w najbliższym czasie pilotów zastąpią roboty?

Źródło, zdjecie: http://spectrum.ieee.org/

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej