WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Roboty, na stanowiska! DARPA publikuje szczegóły finału DRC

DARPA ujawniło listę zadań, z którymi zmierzą się roboty w tegorocznych DARPA Robotics Challenge. Będzie to między innymi kierowanie pojazdami, przecinanie ścian i przebijanie się przez gruzowisko.

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) jest amerykańską instytucją rządową, odpowiedzialną za rozwój kiełkujących technologii; ma powiązania z Departamentem Obrony US. Wydarzenie organizowane jest przez nich w celu znalezienia najlepszych rozwiązań do budowy robotów ratowniczych, przystosowanych do pracy w trudnych warunkach i radzących sobie z wszelakimi przeszkodami terenowymi.

DRC3_DarpaTV_Yt

5-6 czerwca w Kalifornii odbędzie się finał tegorocznych zmagań, w których bierze udział dwadzieścia pięć drużyn z siedmiu krajów, zaś nagroda główna to 2 miliony dolarów. Przed każdym z robotów będzie postawionych osiem zadań, do wykonania w maksymalnie 60 minut. Zespoły mają dwa podejścia do całości i możliwość poproszenia o Reset, jeśli ich urządzenie utknie w którymś momencie – zanim będzie mogło kontynuować, przewidzianych jest dziesięć minut kary wewnątrz dozwolonego czasu. Drużyny mogą też zdecydować się na pominięcie wybranych zadań (za cenę punktów).

DRC2_DarpaTV_Yt

Pierwsze dwa zadania obejmują sterowanie pojazdem i zdolność do jego opuszczenia. Trzecie – pokonywanie drzwi; będą zaprojektowane tak, aby otwierały się do wewnątrz i pozostawały w pozycji po pełnym uchyleniu. Następnie maszyna będzie musiała zmierzyć się z odkręceniem zaworu z kolistą rączką i wycięciem ze ściany wyznaczonego fragmentu o średnicy 20 cm. Szósta próba jest niespodzianką; pewnym jest, że będzie polegała na manipulacji przedmiotami. Punkt siódmy obejmuje poruszanie się po rumowisku, dozwolone jest zarówno usuwanie gruzu z drogi jak i przechodzenie bezpośrednio po nim. Ostatnie, co czeka roboty, to wspięcie się po schodach z poręczą.

Organizatorzy konkursu chcą położyć spory nacisk na autonomię maszyn – drużyny muszą liczyć się z celowymi zakłóceniami sieci i obniżeniami przepustowości łącza. Roboty nie mogą być wspomagane przez asekurację z zewnątrz, ani mieć podpiętych przewodów zasilających albo komunikacyjnych. Bardzo pożądanym jest jednak, by same potrafiły podnieść się z upadku lub przekonfigurowywać swój hardware. Podczas trwania próby, zespoły mogą wprowadzać do robotów modyfikacje, pod warunkiem, że ich instalacja zamknie się w pięciu minutach, nie będzie wymagała użycia narzędzi i nie jest ingerencją w zasób energii.

Źródło: Spectrum; Zdjęcia: DARPAtv