WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Robotyczna wersja Boba Budowniczego? MIT ma już taki prototyp!

Bob Budowniczy zawsze da radę… i podobnie zresztą jego robotyczna wersja. Naukowcy z MIT opracowali bowiem robota, który jest w stanie w przeciągu około 14 godzin wydrukować w 3D cały budynek. Czy w takim tempie za kilka lat wszelkiego rodzaju pracujący na budowie mogą stracić swoją rolę?

Cały system to tak naprawdę niewielki pojazd, który na swoim grzbiecie posiada robota, a ten zaś steruje gigantyczną „ręką”. Cały system jest niemalże w całości autonomiczny. Samodzielnie może dostać się na obszar budowy, zebrać potrzebną do działania energię przez panele fotowoltaiczne, a następnie wyprodukować potrzebny do budowy surowiec z dostępnych w pobliżu materiałów, np. lodu czy skompresowanych bloczków gleby. Przy ich pomocy może stworzyć budowle, nawet o bardziej niecodziennych kształtach.

Sprzęt bez problemu radzi sobie też ze zbieraniem danych i zaprojektowaniem konstrukcji odpowiednio pod jej otoczenie. W przyszłości ma to jednak wyglądać jeszcze lepiej! Celem naukowców jest stworzenie sensorów, które pozwolą robotowi określić warunki glebowe do odpowiedniego usadowienia podłogi czy dogodnego ulokowania okien. Urządzenie zatem pojedzie w dane miejsce i w zasadzie od samego początku do końca wybuduje niewielki projekt, pozostawiając ewentualnie kilka kwestii wykończeniowych ludziom.

Możliwych zastosowań robota jest mnóstwo. Świetnie odnalazłby się on w budowaniu na obszarach dotkniętych różnymi katastrofami, albo na obcych planetach, gdzie stawianie konstrukcji przy pomocy ludzkich rąk może być mocno nieporęczne, tudzież w zupełności niemożliwe. Jak na razie głównym dziełem jest ukazany na filmiku powyżej okrągły budynek o średnicy 15 metrów oraz wysokości około 3,5 metra. Stworzony został on w przeciągu 14 godzin, co jak dla mnie jest wynikiem bardzo imponującym. Oczywiście można go jeszcze przyspieszyć i odpowiednio ulepszyć, ale wymaga to tak naprawdę usprawnienia procesu samego drukowania w 3D.

źródło: digitaltrends.com | zdjęcie: klatka z filmiku MIT na YouTube