WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Publicystyka

Roccat powiększa rodzinę AIMO – przywitajcie Horde AIMO

Roccat zaskoczył nas w listopadzie zeszłego roku, prezentując mysz z nowej rodziny AIMO tego producenta, dokładnie model Kone AIMO. Na tym jednak nie poprzestaje i ostatnio mieliśmy okazję uczestniczyć w prezentacji kolejnego członka rodziny AIMO – klawiatury Horde AIMO.

AIMO – nowe środowisko podświetlenia RGBA

Zacznijmy jednak od krótkiego wstępu czym jest system AIMO. Najprościej rzecz ujmując – jest to środowisko zintegrowanego podświetlenia RGBA dla peryferiów Roccata. Część z Was na pewno zna już podobne systemy, jednak AIMO to coś więcej. Jest to „inteligentny” system, który dostosowuje się do aktywności użytkownika na podstawie aktualnie wykonywanych działań. Przykładowo, podczas intensywnej gry, podświetlenie klawiatury i myszki będzie reagować na strzały lub otrzymywane obrażenia a podczas oglądania filmu czy spokojnej pracy, podświetlenie również złagodnieje. To tyle w teorii – w praktyce AIMO prezentuje się wręcz bajecznie.

Na testy tego systemu przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać, jednak na premierze nowej klawiatury Horde mieliśmy okazję nieco podejrzeć działanie całego środowiska. Przygotowano stanowiska prezentacyjne, które wyposażono w – a jakże – mysz Kone AIMO, klawiaturę Horde oraz jeszcze niedostępny w Polsce headset Roccat Khan AIMO. Całość robi naprawdę piorunujące wrażenie, zarówno w kwestii wyglądu, działania jak i wygody użytkowania. Jest na co czekać.

Horda nadchodzi

Mysz Kone AIMO możemy od jakiegoś czasu już spotkać na naszym rynku i możecie poczytać o niej nieco więcej tutaj. Gwoździem programu była jednak klawiatura Horde AIMO – oparta na autorskich przełącznikach, określanych jako „membranical”, mające być realnym kompromisem pomiędzy klawiaturą opartą o przełączniki mechaniczne i membranowe. Z klawiatur mechanicznych przeniesiono system aktywacji, który działa w połowie skoku klawisza. Poprawiono trwałość w stosunku do zwykłych membran, zastosowano średni profil i do tego zachowano przyjemną, miękką i przede wszystkim relatywnie cichą pracę. Nie zapomniano też oczywiście o poprawieniu n-key rollovera i antighostingu – rzeczy, które w klawiaturach membranowych są piętą achillesową. Wizualnie klawiatura prezentuje się również nader dobrze. Moje serce kupiła od razu, głównie dzięki klawiszom multimedialnym oraz pokrętle, które tak bardzo uwielbiam. W Hordzie zwiększono dodatkowo funkcjonalność pokrętła o kontrolę DPI, podświetlenia i kilku innych funkcji. Jak dla mnie, jest lepiej niż dobrze. Nie mogę też nie wspomnieć o wygodzie pracy. Jak to bywa na takich wydarzeniach, niestety nie miałem okazji w pełni jej przetestować, jednak jest to zdecydowanie jedna z niewielu klawiatur gamingowych, opartych o membrany, która po prostu mi się spodobała. Zarówno wizualnie, jak i użytkowo.

Inne peryferia i plany na przyszłość

Środowisko AIMO ma stać się podstawowym systemem podświetlenia dla peryferiów Roccata. Nie dziwi mnie to, gdyż jak wcześniej wspominałem, robi on naprawdę obłędne wrażenie. Roccat nie rezygnuje przy tym ze swoich sprawdzonych rozwiązań, np. sensora Owl-Eye w myszce Kone. Podczas wydarzenia miałem też rzadką okazję przetestowania headsetu Khan AIMO – niestety niedostępnego jeszcze oficjalnie na naszym rynku. Mogę jedynie dodać, że w grach nie odstaje wygodą i jakością od swoich pozostałych członków rodziny AIMO. Naprawdę miło, że Roccat nie zapomina o swoich dokonaniach i ewidentnie słucha opinii użytkowników – łatwo to wywnioskować chociażby na przykładzie myszki, która ma perfekcyjny ciężar i kształt. Świetnie rokuje to na przyszłość całej rodziny. Nam pozostaje jeszcze poczekać na klawiaturę mechaniczną oraz poszerzenie portfolio AIMO. Pierwsze uderzenie nowej rodziny Roccata można zaliczyć do naprawdę udanych.

Dziękujemy firmie Roccat za zaproszenie na event