WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rosja o krok bliżej do zabronienia proxy i VPNów

Na początku bieżącego Chiny rozpoczęły proces blokowania możliwości korzystania z VPNów i serwerów proxy na terenie swojego kraju, nakazując przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym rejestrowanie się, aby uzyskać zgodę na korzystanie  takiej technologii. Rosja zdaje się podążać w bliźniaczo podobnym kierunku.

Nowa ustawa zaklepana przez Dumę Państwową Federacji Rosyjskiej miałaby wprowadzić zakaz korzystania ze strony proxy, serwerów proxy oraz Virtual Private Networks na terenie kraju. Musi ona zostać uznana przez wyższą izbę rosyjskiego senatu oraz prezydenta, ale kiedy już dojdzie do tego, dostawcy usług internetowych będą musieli zablokować dostęp do wszelkiego rodzaju usług proxy.

Dla rosyjskich prawodawców ruch ten byłby istotny, gdyż pozwoliłby on na dalsze zwalczanie internetowej zawartości tworzonej przez ekstremistów w kraju. Aktualnie nie jest wiadomym, czy zostanie udostępnione jakiekolwiek uchylenie nowych reguł, na takiej samej zasadzie jak w Chinach. Istnieją przecież firmy, którym do działania takie usługi są potrzebne. Szczegóły na temat ustawy pojawią się w najbliższych dniach.

źródło: neowin.nete