WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Róża cyborg ze Szwecji

Choć nikogo już nie dziwią ludzie zintegrowani z maszyną (rozruszniki serca, protezy), to pomysł stworzenia róży-cyborga wciąż może się wydawać niecodzienny. Ten dziwaczny pomysł został właśnie zrealizowany w kraju uchodzącym u nas również za dosyć osobliwy – w Szwecji. Tylko po co Szwedom, czy komukolwiek, cybernetyczne róże?

Szwedzi pracują nad wykorzystaniem drutów umieszczonych w wiązkach przewodzących roślin do kontroli ich wzrostu – przeprowadzania pomiarów oraz precyzyjnego dawkowania fitohormonów. Innym potencjalnym zastosowaniem integracji układów elektrycznych z roślinami jest zamiana ich w ogniwa paliwowe, mające wykorzystywać naturalnie zachodzące w roślinach procesy biochemiczne i być może nawet nimi sterować.

Tylko jak umieścić w roślinie przewody elektryczne? Umieszczanie ich wewnątrz wiązek przewodzących operacyjnie nie byłoby rozwiązaniem praktycznym. Dlatego uczeni z Linköping University postanowili napoić roślinę roztworem przewodzącego prąd polimeru, tak aby ta sama wciągnęła go do swoich wiązek przewodzących w identyczny sposób w jaki pobiera wodę.

Początkowo Szwedzi nie odnosili sukcesów – drewno szybko zatykało się polimerem. W końcu z użyciem polimeru poli(3,4-etyleno-1,4-dioksytiofenu), znanego szerzej jako PEDOT, udało się się pokryć naczynia od wewnątrz cienką warstwą przewodzącą prąd nie zatykając jednocześnie całego ich światła. Co ciekawe, w utwardzaniu polimerowej powłoki pomaga występujący naturalnie w roślinie mechanizm wymiany jonów, który służy jej jako rodzaj układu odpornościowego.

Badaczom udało się wypełnić polimerem wiązki przewodzące łodygi oraz liści. W tym drugim przypadku nie wystarczyły siły natury – polimer trzeba było podać przez strzykawkę. Za to uzyskano ciekawy efekt. Za pomocą napięcia prądu przepuszczanego przez polimerową sieć można było wpływać na barwę liścia, prowadząc do jego przyciemnienia lub rozjaśnienia. To o tyle ciekawe, że PEDOT jest stosowany również do wytwarzania ekranów OLED. Skoro już przy elektronice jesteśmy, to Szwedom udało się stworzyć wewnątrz rośliny tranzystory, a nawet zbudować z nich działającą bramkę logiczną. Pamiętajcie! Nie rozlewajcie poli(3,4-etyleno-1,4-dioksytiofenu) na trawnik, bo nie wiadomo czy nie wyrośnie z tego Skynet!

[źródło i grafika: spectrum.ieee.org]