WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Rozpoczęto budowę największego teleskopu w historii

Na chilijskiej pustyni Atakama rozpoczęły się wykopy pod fundamenty największego w historii teleskopu. Urządzenie pomoże w badaniu niezwykle oddalonych galaktyk i egzoplanet. Być może dzięki niemu ludzkość odkryje życie pozaziemskie?

Gigantyczny Teleskop Magellana sięga swoją historią 2005 roku, kiedy to odlano pierwsze zwierciadło. Łącznie jest ich siedem i układają się w strukturę przypominającą plaster miodu. Każde z nich ma rozmiar przekradzający ponad 8 metrów, łącznie natomiast teleskop będzie miał 24,5 metra średnicy. Konstrukcja będzie miała 63 metry wysokości i zostanie wzniesiona na poziomie ponad 2500 metrów n.p.m. Teleskop ma rozpocząć swoją misję już w 2022 roku.

Lokalizacja budowy nie jest przypadkowa, wszak pustynia Atakama to obszar charakteryzujący się świetną widocznością nieboskłonu. Zanieczyszczenie światłem jest tam niskie, a niebo – zazwyczaj bezchmurne. Stwarza to idealne warunki do obserwacji kosmosu. Naukowcy odpowiedzialni za projekt twierdzą, że dzięki niemu uda się dostrzec galaktyki pochodzące z pierwszego miliarda lat istnienia Wszechświata. Pojawi się również możliwość eksploracji egzoplanet a nawet sprawdzenia składu ich atmosfer.

Dzięki ogromnej średnicy teleskopu będzie on w stanie dostrzec nawet najodleglejsze obiekty. Pod tym względem będzie lepszy od słynnego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jednak nie sposób porównać obu urządzeń. Te poruszające się po orbicie okołoziemskiej mają niższą rozdzielczość obrazu, lecz umożliwiają obserwację ciał niebieskich poruszających się wokół jaśniejszych gwiazd, przypominających Słońce. Z kolei gigantyczne, naziemne teleskopy przydadzą się w oglądaniu planet orbitujących wokół tzw. czerwonych karłów.

Gigantyczny Teleskop Magellana to jedna z kilku tego typu inicjatyw. W planach istnieje budowa 30-metrowego teleskopu, który zostanie umiejscowiony na Hawajach lub Wyspach Kanaryjskich oraz Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu zaprojektowanego przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Powinniśmy się cieszyć, że przyszło nam żyć w czasach, w których ludzkość prześciga się w pomysłach na coraz skuteczniejszą obserwację kosmosu.

[Źródło: gizmodo.com; grafika: Giant Magellan Telescope]

Zobaczcie reakcję Dr. Parkera gdy oglądał start sondy nazwanej jego imieniem