WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Rozpoznawanie gestów wg Samsunga i IBM

Rozpoznawanie gestów znamy doskonale z takich popularnych rozwiązań jak Microsoft Kinect, czyli czujnik ruchu, którego pierwsza generacja przeznaczona była dla konsoli Xbox 360, a druga zadebiutowała wraz z premierą Xbox One. Jednak technologię tę na zupełnie nowy poziom postanowiły przenieść wspólnie Samsung oraz IBM.

Dzięki koreańsko-amerykańskiej współpracy stworzono niezwykły tandem, pochodzącej od Samsunga, superszybkiej kamery CMOS oraz układu scalonego dedykowanego sztucznej inteligencji IBM TrueNorth. Cały zestaw został zoptymalizowany pod kątem przetwarzania jak największej liczby obrazów na sekundę.

Każdy z pikseli kamery działa osobno i, co ważne, przesyła informacje do komputera wyłącznie kiedy fragment obrazu ulega zmianie. Oznacza to dużą oszczędność energii niezbędnej do przesyłu i przetwarzania danych dla obrazów zawierających statyczne elementy, czyli tak naprawdę wszystkich (albo prawie wszystkich) które można spotkać w realnej eksploatacji urządzenia.

Układ TrueNorth także jest dosyć nietypowy. Nie przetwarza on obrazu korzystając z tradycyjnych algorytmów, ale jego budowa wewnętrzna została wysoce zoptymalizowana pod kątem zastosowania korzystających z sieci neuronowych algorytmów uczenia maszynowego. Procesor, zaprojektowany przez IBM i wyprodukowany na jego zlecenie przez Samsunga w procesie technologicznym 28nm, składa się z 5,4 miliarda tranzystorów, przy czym zużywa zaledwie… 70 mW mocy.

Zestaw opracowany przez dwie firmy pozwala na nagrywanie filmu i rozpoznawanie ruchów dłoni (w tym oczywiście pojedynczych palców) z prędkością 2000 klatek na sekundę. Choć jest to rozwiązanie przesadnie dokładne do rozpoznawania gestów gracza siedzącego przed konsolą czy komputerem, to szybka analiza obrazu ma kluczowe znaczenie w opracowaniu i wdrożeniu do sprzedaży autonomicznych samochodów.

[źródło: digitaltrends.com; grafika: research.ibm.com]