WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

OpenAI z superkomputerem od NVIDII

Firma Elona Muska OpenAI zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji dostała warty 2 mld dolarów superkomputer DGX-1 od CEO NVIDII Jen-Hsun Huanga. Celem stworzenia urządzenia nie był zysk, a rozwój technologii, która miałaby w przyszłości służyć ludzkości.

Superkomputer będzie uczył się rozmawiać przeglądając  fora Reddit – serwis internetowy posiadający około 174 milionów użytkowników. Duży rozmiar strony był jednym z głównych powodów dla których właśnie go wybrano do nauki DGX-1, będzie on uczył się szybciej i bardziej efektywnie jak działa język i w jaki sposób ludzie komunikują się ze sobą.

Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej przeanalizowanie dwóch miliardów komentarzy będzie możliwe w przeciągu miesięcy, a nie lat. Superkomputer wyposażony jest w osiem GPU NVIDIA Tesla P100, dysk SSD o pojemności siedmiu terabajtów i dwa procesory Xeon o mocy obliczeniowej równej 170 teraflopów, co odpowiada mocy 250 konwencjonalnych serwerów.

Superkomputer umożliwi uzyskanie znacznie lepszych rezultatów bez dopisywania niczego nowego do kodu, a jedynie zwiększeniu rozmiarów modelu.