WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Rusza 10. edycja festiwalu Animator

W piątek Poznań zostanie na tydzień światową stolicą animacji. 7 lipca oficjalnie rozpoczniemy 10. edycję MFFA Animator. Program festiwalu jest bardzo różnorodny i obejmuje pokazy filmowe, koncerty, wydarzenia performatywne, warsztaty, spotkania i wystawy.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w Teatrze Polskim w Poznaniu ( 7.07, godz. 20.00) To szczególne wydarzenie dla całego środowiska twórców, artystów, animatorów i filmowców, z uwagi na okrągłą dziesiątą edycję festiwalu, a jednocześnie 70-lecie Polskiej Animacji. W trakcie inauguracji pokazany zostanie przekrój polskich filmów animowanych oraz film „Figury niemożliwe i inne historie II” w reżyserii nagrodzonej na ubiegłorocznym festiwalu – Marty Pajek. Oprawy artystycznej doda muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Antraktowej z pianistką Barbarą Drążkowską. Z tej okazji Szymon Brzóska, którego dokonania rozbrzmiewają już na całym świecie, przygotował specjalną kompozycję. Na portalu bilety24.pl dostępna jest limitowana pula biletów, w cenie 1 zł.

Tego samego wieczoru z pewnością zamieszania narobi sensacja polskiej sceny elektronicznej – Kobieta z wydm. Sam zespół określa swoją muzykę jako „podszytą dziwnym niepokojem, mroczną i mułem pokrytą, ale ze światłem na ramieniu.” Zespół chwalony jest przez krytyków za teksty i oryginalność. Podczas występu w Klubie Festiwalowym (7.07, g. 21:45) towarzyszyć im będą wizualizacje.

Następnego wieczoru Klub Festiwalowy należeć będzie do Dr Tremendanus, integalaktycznego eksperta od istot z BIG NAZO LAB. Show będzie niepowtarzalną, surrealistyczną fuzją sztuk wizualnych i performatywnych z muzyką na żywo, elementami wideo projekcji oraz nigdy wcześniej nie pokazywanych, niesamowitych plastikowo-piankowych postaci, zrobionych przez uczestników „Inwazji stworzonych istot” na poznańskim festiwalu.

 

Na festiwalu pojawi się także legendarny saksofonista i kompozytor – Ken Field. Jego solowe wydania dokumentują jego pracę nad ścieżkami dźwiękowymi do tańca i filmu. Jego muzykę często można usłyszeć w Ulicy Sezamkowej. W Poznaniu zagra do animacji KAREN AQUA (12.07, g. 21:45).

Program wydarzeń specjalnych, przygotowanych na jubileuszową edycję festiwalu dostępny jest na stronie wydarzenia specjalne. Wstęp na wydarzenia odbywające się w Klubie Festiwalowym możliwy jest z dowolnym biletem, zaproszeniem lub identyfikatorem festiwalu Animator.

MFFA ANIMATOR został nominowany w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe do 10. Edycji Nagród PISF – jedynych polskich nagród przyznawanych za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem pisf.pl.

Źródło: materiały prasowe.