WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Rząd brytyjski bezwstydnie szpieguje swoich obywateli

Wiele mówi się o naruszaniu prywatności internautów ze strony amerykańskich agencji wywiadowczych, ale okazało się, że także brytyjski wywiad podejmuje podobne działania. Brytyjski rząd zwyczajnie przyznał, że ich służby mają przyzwolenie na to, aby skorzystać z możliwości inwigilacji życia swoich obywateli na każdej płaszczyźnie i w wyjątkowych sytuacjach z nich korzystają:

Rząd brytyjski przyznaje, że wywiad ma rozległe możliwości, aby hackować telefony osobiste czy sieci komunikacji, uznając, że ma on legalne przyzwolenie na takie postępowanie wobec ludzi, niezależnie od ich lokalizacji  oraz niezależnie od tego czy są czy są zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa lub są podejrzanymi o jakąkolwiek zbrodnię.

Rządowi prawnicy twierdzą, że takie działania służb bezpieczeństwa wymagają autoryzacji, Centrala Łączności Rządowej (GCHQ) ma jednak zezwolenie na włamanie się do jakiegokolwiek komputera, gdziekolwiek na świecie, nawet jeżeli nie są w stanie wykazać żadnego związku z jakąkolwiek zbrodnią czy zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego. Samo GCHQ jawnie przyznaje, jak posługiwało się tą możliwością (konkretnie, korzystając ze złośliwego oprogramowania o nazwie Regin) w przypadku głośnej sprawy Gemalto – międzynarodowej firmy z siedzibą w Amsterdamie, która zapewnia bezpieczeństwo danych oraz urządzeń osobistych.

Większość tych informacji jest skutkiem rosnącej liczby spraw sądowych przeciwko GCHQ, przez które musiała ona posunąć się do ujawniania tajnych (do tej pory) danych. Jeżeli jednak macie nadzieję, że cokolwiek zmieni się po tym, jak zostało potwierdzone, że coraz więcej służb wywiadowczych zwyczajnie szpieguje swoich własnych obywateli bez konieczności podania jakiegokolwiek uzasadnienia, szybko się rozczarujecie. Aż ciężko sobie wyobrazić jak wiele dodatkowych faktów może wypłynąć podczas wywierania presji tego typu i przerażające jest, że niezależnie od ich ilości, nic się nie zmieni. Jesteście zadowoleni z tego, że w imię naszego bezpieczeństwa władza może grzebać w naszej prywatności?

Źródło: eteknix.com