WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samochodowy fotel, który wyczuje twój stres i zareaguje masażem

Podczas targów Connected Car Expo w Los Angeles został zaprezentowany pierwszy fotel samochodowy zdolny do wyczuwania poziomu stresu u użytkownika.

Producent części do samochodów, Faurecia wraz z Stanford University’s Center for Design Research, stworzył siedzenie do samochodu o nazwie „Active Wellness seat”. Od konkurentów odróżnia je system mierzący tętno, przez co fotel wyczuwa poziom stresu kierowcy i reaguje na to dostosowaniem ustawień tak, aby można było skupić się na jeździe w spokoju i komfortowych warunkach. Jedną z opcji siedzenia jest rzecz jasna rozluźniający masaż.

Ekran zainstalowany w samochodzie będzie informował kierowcę o tym, gdzie i jak fotel ma zamiar działać w celu zredukowaniu napięcia. Jeżeli stan poddenerwowania jest czymś odpowiadającym użytkownikowi, będzie mógł on odrzucić propozycję masażu. Motywacja firmy, zdaniem Roba Hubera, wiceprezydenta innowacji, jest taka:

Active Wellness jest jednym ze sposobów, w jakie Faurecia ściga nową funkcjonalność i design w kwestii foteli i wnętrza pojazdu, aby w czasie rzeczywistym rozwiązywać pojawiające się problemy związane z prowadzeniem samochodów.

Projekt ten został stworzony również z myślą o autonomicznych pojazdach. Dla nich Faurecia przewiduje też inną, równie ciekawą technologię, która poprzez ustawienia fotela kontrowałaby oznaki choroby lokomocyjnej tak, aby użytkownicy mogli – dla przykładu – bezproblemowo skupić się na czytaniu książki w pojeździe.

[źródło i grafika: techinsider.io]