WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samochody krajów Unii Europejskiej w razie wypadku będą automatycznie wzywać pomoc

Właśnie zakończyło się głosowanie Parlamentu Europejskiego, w którym ustalono, że wszystkie auta jeżdżące po obszarze należącym do UE będą do roku 2018 posiadać automatyczny system połączenia dial-up, dzięki któremu służby ratunkowe będą mogły błyskawicznie zareagować na zgłoszenie i dotrzeć na miejsce wypadku tak szybko jak to tylko możliwe.

Według danych policyjnych, w Polsce w roku 2014 zanotowano 34 970 wypadków w których zginęły 3.202 osoby zaś 42 545 zostało rannych. Kolizji zgłoszono prawie 350 tysięcy. W całej Unii na drogach w wyniku wypadków zmarło prawie 26 tysięcy osób – małe miasto. Członkowie Parlamentu wierzą, że zaproponowana technologia zmniejszy śmiertelne żniwo o dziesięć procent.

Według oficjalnego oświadczenia, usługa będzie całkowicie publiczna, wolna od jakichkolwiek opłat i w żaden sposób nie wpłynie na cenę pojazdu (koszt montażu wynoszący ok. 100 euro od każdego nowego auta pokryje w całości budżet unijny). Automatyczny system eCall w przypadku poważnego wypadku natychmiast połączy się z numerem 112 (będzie również możliwość wysłania wezwania ręcznie), podając dokładne miejsce wystąpienia kraksy, typ pojazdu i ilość pasażerów. Ze względu na drażliwą sprawę prywatności danych osobowych, żadne inne informacje poza powyższymi nie zostaną przekazane. Nie będzie też możliwości śledzenia pojazdów przed wystąpieniem kolizji.

ecall_adac_infogramm-800x418

Według Komisji Europejskiej, eCall przyspieszy czas reakcji odpowiednich służb o czterdzieści procent na obszarze zabudowanym i nawet do pięćdziesięciu na terenach wiejskich. A my możemy jedynie mieć nadzieję, że dzięki szybkiemu wezwaniu pomocy z wypadków ocaleje więcej osób.

[źródło: phys.org]