WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samodzielnie składający się robot inspirowany sztuką origami

Sztuka origami wykorzystywana jest w wielu wynalazkach, jednym z nich są poduszki powietrzne, odpowiednio złożone potrafią znacznie efektywniej uchronić kierowcę podczas wypadku. Podobna zasada została zaimplementowana do robota, który z modelu 2D, na własną rękę transformuje swoje ciało w model 3D. Całość koordynowana jest przy pomocy micro kontrolera.

Sam Felton i Robert Wood – inżynierowie robotyki z Harvardu, inspirowali się koncepcją „rigid origami”, czyli wykorzystywaniem sztywnych kartek papieru połączonych zagnieceniami. Zaletą tej metody jest znacznie bardziej wytrzymała i sztywna konstrukcja. W przypadku samego robota zamiennikiem papieru jest giętka płyta z obwodami przyczepionymi do miedzianych uchwytów, które zaginają się przy podgrzaniu.


Elektryczny puls pochodzący z mikroukładu wywołuje reakcję cieplną i cały robot zaczyna nabierać kształtów. Po wszystkim główną rolę przejmuje wbudowany silnik, który sprawia, że urządzenie staje się mobilne. Cały proces zachodzi bez ingerencji człowieka. Tego typu konstrukcja może mieć zastosowanie w skali makro. Roboty będą mogły zostać upchane w masowych ilościach zajmując przy tym niewiele miejsca.

[gizmodo.com]