WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samojeżdżące samochody pojawią się w przyszłym roku w Japonii

Zwykle piszemy, że auta, które nie potrzebują kierowców w normalnym ruchu ulicznym to jeszcze śpiewka przyszłości. Okazuje się jednakże, że w niektórych regionach globu ta przyszłość nadchodzi szybciej niż  się jej spodziewano.

Japońska firma Robot Taxi ogłosiła właśnie, że w roku 2016 rozpoczną się testy automatycznych taksówek. Bezzałogowe pojazdy wyruszą na drogi niedaleko Tokio, w prefekturze Kanagawa. Obsługiwana będzie grupa 50 osób – przewożone będą głównie na niewielkich dystansach, np do lokalnych sklepów i z powrotem, zaś na miejscu kierowcy znajdzie się – profilaktycznie – operator, który będzie w stanie w każdym momencie przejąć kontrolę nad samochodem.

Jeśli ten eksperyment okaże się sukcesem, firma będzie sukcesywnie poszerzać zakres działalności na kolejne regiony i grupy osób – według planów w roku 2020 Robot Taxi będzie już w pełni komercyjnym przedsięwzięciem. Głównym celem przedsiębiorstwa będzie stworzenie specjalnych „tras przewozowych” w rejonach w których ludzie mają utrudniony dostęp do publicznych środków transportu.

Jak widać na poniższej reklamie, grają w niej starsze osoby. Taki głównie będzie target japońskiej firmy. Nie dziwota, bo Japonia należy do krajów z największym odsetkiem ludzi w podeszłym wieku na świecie, zaś takie automatyczne taksówki dobrze wpisują się w model społeczeństwa opiekuńczego, które dla swoich seniorów stworzyło m.in. egzoszkielety pomagające w dźwiganiu ciężarów czy też specjalnie dostosowane iPady.

https://www.youtube.com/watch?v=pGEomEOPVKc

[źródło i zdjęcie: engadget.com]