WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Samolot z lat 80`tych i rozwój technologii kwantowej

Pozornie stary samolot nie powinien mieć wiele wspólnego z technologią jutra, niemniej jak zauważają naukowcy z Laboratorium Kontroli Kwantowej Uniwersytetu w Sydney, latający X-29 o niespotykanej konstrukcji aerodynamicznej, jest działającym przykładem na połączenie obu światów. Amerykański samolot, kształtem przypominający odwróconą lotkę do Darta, jest konstrukcją tak ekstrawagancką, jak na lotnicze standardy, że jego rozwiązania inżynieryjne wspierające stabilizacje w powietrzu, zawsze fascynowały profesora Michaela Biercuka z australijskiego uniwersytetu. Poprzez obserwacje latającego X-29, zespół ekspertów doszedł do wniosku, że umiejętne wykorzystanie założeń inżynierii kontrolnej, mogłoby ustabilizować technologię kwantową.

Największym problemem technologii kwantowej na chwilę obecną jest, podobnie jak w przypadku X-29, ustabilizowanie jej w niesprzyjającym otoczeniu. Niestabilne rozwiązania podatne są na szum informacyjny, który negatywnie wpływa na działanie oraz rozwój technologii jutra. Krokiem naprzód, kolejnym etapem rozwoju technologii kwantowych ma być przewidywanie, w jakim stopniu szum informacyjny zakłóci pracę systemów kwantowych oraz równoczesne nie przeciwdziałanie, nie zwalczanie szumu, ale niwelowanie jego negatywnego wpływu. Oto jest miejsce, w którym spotykają się założenia stabilizujące lot X-29 oraz systemy kwantowe. Celem jest porzucenie strategii zwalczania problemów, na rzecz utrzymywania stabilności poprzez niwelowanie wpływu niesprzyjających warunków.

Jak zauważa profesor Biercuk, podobnie jak inżynieryjnie stabilizowany jest tor lotu, konstrukcyjnie niestabilnego samolotu, tak jego zespół jest w stanie utrzymać atomy dokonujące skomplikowanych obliczeń w stanie względnej stabilności. Obserwacja dokonań inżynierów na polach eksperymentalnych różnych dziedzin nauki, ma w domyśle pomóc w przeniesieniu działających systemów kwantowych z laboratoriów, do doświadczalnej przez nas rzeczywistości. Jest to nie tylko szczytny cel, który definiuje poczynania poszczególnych specjalistów, ale również ciągle pieśń przyszłości oraz żywy przykład na to, jak komparatystyczne podejście do świata pozwala wyciągać z niego coraz to nowsze i bardziej owocne wnioski i nauki.

Źródło: http://www.sciencedaily.com