WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Samsung Portable SSD T5 1 TB USB-C

Samsung SSD Portable T5 jest kolejnym wcieleniem serii przenośnych dysków, dedykowanych osobom potrzebującym niewielkiego, pojemnego oraz wydajnego magazynu danych, mieszczącego się w kieszeni marynarki. Przenośny dysk SSD T5 firmy Samsung to jeszcze szybszy transfer danych i zupełnie nowe podejście do pamięci zewnętrznej. Kompaktowy, wytrzymały i chroniony hasłem, nowy Samsung T5 jest niezwykle lekki. A do tego bezpiecznie przechowuje dane.

Samsung T5 jest mniejszy od przeciętnej wizytówki, waży zaledwie 51 gramów i ma grubość tylko 10,5 mm. Brak części ruchomych i wytrzymała, metalowa obudowa sprawiają, że T5 bez szwanku przetrwa upadek z wysokości nawet 2 metrów. Opcjonalne zabezpieczenie hasłem z szyfrowaniem sprzętowym AES 256 bitów jeszcze lepiej chroni prywatne dane. Dołączone do zestawu kable USB-C/A oraz USB-C/C zapewnią łączenie bez zakłóceń i bez konieczności zakupu dodatkowych przejściówek. Podczas swojej rynkowej premiery, nośniki Samsung Portable SSD T5 zostały wycenione na odpowiednio: 140 euro (250 GB), 230 euro (500 GB), 430 euro (1 TB) i 850 euro (2 TB). Producent udziela na nie 3-letniej gwarancji.

Samsung Portable SSD T5 o czym była już mowa wyżej, dostępny jest w czterech wersjach pojemnościowych: 250 GB, 500 GB, 1 TB oraz 2 TB, a wszystkie zamknięto w identycznych obudowach o wymiarach 57.3 x 74 x 10.5 milimetrów i wadze 51 gramów. Modele 250 i 500 GB pomalowano na kolor turkusowy (ciemny), pojemniejsze odmiany znajdziemy tylko w klasycznej czerni. Zastosowane pamięci to 64-warstwowe moduły 3D TLC V-NAND produkcji Samsunga, natomiast kontroler jest oznaczony symbolem S4LN062X01, będąc w rzeczywistości dwurdzeniowym układem MGX znanym z tradycyjnych, 3,5-calowych nośników Samsung SSD 850 EVO. Wewnątrz umieszczono też konwerter mSATA-USB > ASMedia, dzięki czemu opisywany nośnik wykorzystuje interfejs USB 3.1 Gen 2 Type C, osiągając do 540 MB/s w zapisie i do 515 MB/s odczycie sekwencyjnym. Na deser dołożono tu 1 GB pamięci podręcznej RAM DDR3. Urządzenie to jest domyślnie sformatowane w systemie plików exFAT, według producenta działa bez problemu pod systemami Windows 10 (tu sprawdzone – jest ok), Android 7.0+ (też działa), oraz Windows 7/8/8.1 (zapewne też tu działa).  W przypadku smartfona, warto jednak upewnić się, czy obsługuje on format plików exFAT i czy wspiera tryb USB OTG. Jeśli tak nie będzie, to dysk ten po prostu nie będzie widoczny w systemie, nieważne jakich to sposobów byście tu nie próbowali.

Najważniejsze informacje techniczne o dyskach Samsung Portable SSD T5:

  • pojemność: 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB
  • interfejs: USB 3.1 10 Gb/s typ C (ale kompatybilny ze starszym USB 2.0)
  • wydajność (odczyt/zapis): do 540/515 MB/s
  • dodatkowe: zabezpieczenie hasłem, szyfrowanie AES-256
  • wymiary: 74 x 10,5 x 57,3 mm
  • waga: 51 g

Oprogramowanie

Aby ułatwić ustawienie hasła i aktualizację do najnowszych wersji oprogramowania sprzętowego, T5 wyposażono w nowe, intuicyjne oprogramowanie do komputerów PC i Mac. Z kolei w przypadku smartfonów i tabletów z systemem Android możesz zainstalować aplikację mobilną. Instalujemy aplikację Samsung Portable SSD ze sklepu Play i podłączymy dysk. Gotowe. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy spersonalizować nazwę urządzenia, potem dwukrotnie powtarzamy hasło i tyle. Tyle. Dopóki nie wpiszemy hasła, zaszyfrowana partycja jest niewidoczna w systemie, co utrudnia do niej dostęp osobom trzecim. Oprócz tego, oprogramowanie pozwala wykonać aktualizację firmware (odbywa się on utomatycznie w tle).

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2