WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Samsung rozpoczyna budowę procesorów wykonanych w technologii 10 nm

Rozmiar przestaje mieć powoli znaczenie, a procesory zbliżają się z wielkością swoich tranzystorów do gabarytów pojedynczego atomu. Samsung zapowiedział właśnie, że jako pierwszy rozpocznie produkcję procesorów w technologii 10 nm.

Samsung zamierza wykorzystać proces FinFET do zbudowania wielowarstwowej struktury trójwymiarowych tranzystorów o usprawnionej konstrukcji. Pojedynczy tranzystor ma być jedynie 50 razy większy od pojedynczego atomu krzemu (!), co już na papierze robi potężne wrażenie. Zwiększenie bramek powierzchni pozwoli na przepływ większej ilości elektronów w układzie, co zapewnić ma 27-procentowy skok wydajności przy zmniejszeniu zużycia energii o 40%, wszystko oczywiście w stosunku do procesorów wykonanych w technologii 14 nm. To już tylko kwestia czasu, zanim ujrzymy nowe, wydajniejsze karty graficzne czy kolejne, szybsze układy mobilne do naszych telefonów.

Samsung zapowiedział, że pierwsze chipy w tej technologii zaczną pojawiać się już na początku przyszłego roku. Możemy się domyślać, że procesory tego typu będą zasilać już nowe układy Exynos. Koreański Electronic Times sugeruje jednak, że firma odpowiedzialna za jedną największych wpadek roku, czyli Galaxy Note 7, ma podpisaną specjalną umowę z Qualcommem, na mocy której zobowiązała się do wyprodukowania kilka następnych generacji chipów Snapdragon 830 w technologii 10 nm. Przy takim rozwoju wydarzeń Samsung zasilałby ogromną ilość telefonów na rynku, włącznie z tymi od HTC, Google, Sony oraz całej masy innych konkurentów. To na pewno dobry sposób na odegranie się po ostatniej katastrofie z Note 7 i widać, że koreański koncern nie wypowiedział jeszcze swojego ostatniego słowa.

źródło: english.etnews.com | zdjęcie: venturebeat.com