WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Samsung SSD 960 Pro 512 GB NVMe M.2.

Samsung 960 Pro to kolejny produkt koreańskiego giganta pretendujący do miana najszybszego nośnika SSD. Od tańszej serii 960 Evo odróżnia go wykorzystanie 48-warstwowych kości pamięci MLC V-NAND Samsunga. Produkty ten skierowano dla najbardziej wymagających użytkowników, stawiających sobie wydajność ponad wszystko inne. Czy jest więc on taki szybki w praktyce, tak jak deklaruje jego producent? Sprawdźmy to.

Samsung SSD 960 Pro NVMe M.2 512 GB

Względem modelu 950 Pro, koreański producent w jego następcy wprowadził wiele usprawnień. Głównym z nich jest zastosowanie trzeciej generacji pamięci V-NAND MLC. Mamy więc do dyspozycji 48-warstwowe moduły pamięci, zamiast 32-warstwowych, których użyto w budowie omawianego na starcie poprzednika.

Taki zamysł konstrukcyjny w praktyce pozwolił producentowi zaoferować klientom w serii 960 Pro nośniki o pojemności większej niż 512 GB (więcej informacji zamieszczono w poniższej tabelce). Samsung 960 Pro 512 GB został wyposażony przez producenta w kontroler uprzednio zastosowany w serii Evo, czyli ośmiokanałowy Polaris (większych szczegółów na jego temat brak). Obsługuje on technikę Intelligent TurboWrite, która ma zwiększać prędkość sekwencyjnego zapisu danych, ustaloną w przypadku 960 Pro 512 GB na poziomie 2100 MB/s. Odczyt ma się odbywać z prędkością maksymalną rzędu 3500 MB/s. Do układu sterującego dodano obsługę protokołu NVMe 1.2.

Całość uzupełniają wydajne 48-warstwowe kości pamięci MLC V-NAND własnej produkcji. Parametr IOPS w 960 Pro 512 GB określono na 330.000, tak w odczycie jak i w zapisie. Do dyspozycji użytkownika pozostaje około 477 gigabajtów miejsca. Testowany nośnik jest objęty 5-letnią gwarancją producenta (poprzednik o dziwo miał 10 lat gwarancji). Cena wersji 512 GB waha się w polskich sklepach internetowych w przedziale 1350-1450 złotych.

Oprogramowanie

Samsung Magician to aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD firmy Samsung. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać z sprzętowego szyfrowania danych. Aplikacja nie jest niezbędna do działania, pozwala jednak na zwiększenie wydajności nośnika.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2