Samsung 960 Pro to kolejny produkt koreańskiego giganta pretendujący do miana najszybszego nośnika SSD. Od tańszej serii 960 Evo odróżnia go wykorzystanie 48-warstwowych kości pamięci MLC V-NAND Samsunga. Produkty ten skierowano dla najbardziej wymagających użytkowników, stawiających sobie wydajność ponad wszystko inne. Czy jest więc on taki szybki w praktyce, tak jak deklaruje jego producent? Sprawdźmy to.

Samsung SSD 960 Pro NVMe M.2 512 GB

Względem modelu 950 Pro, koreański producent w jego następcy wprowadził wiele usprawnień. Głównym z nich jest zastosowanie trzeciej generacji pamięci V-NAND MLC. Mamy więc do dyspozycji 48-warstwowe moduły pamięci, zamiast 32-warstwowych, których użyto w budowie omawianego na starcie poprzednika.

Taki zamysł konstrukcyjny w praktyce pozwolił producentowi zaoferować klientom w serii 960 Pro nośniki o pojemności większej niż 512 GB (więcej informacji zamieszczono w poniższej tabelce). Samsung 960 Pro 512 GB został wyposażony przez producenta w kontroler uprzednio zastosowany w serii Evo, czyli ośmiokanałowy Polaris (większych szczegółów na jego temat brak). Obsługuje on technikę Intelligent TurboWrite, która ma zwiększać prędkość sekwencyjnego zapisu danych, ustaloną w przypadku 960 Pro 512 GB na poziomie 2100 MB/s. Odczyt ma się odbywać z prędkością maksymalną rzędu 3500 MB/s. Do układu sterującego dodano obsługę protokołu NVMe 1.2.

Całość uzupełniają wydajne 48-warstwowe kości pamięci MLC V-NAND własnej produkcji. Parametr IOPS w 960 Pro 512 GB określono na 330.000, tak w odczycie jak i w zapisie. Do dyspozycji użytkownika pozostaje około 477 gigabajtów miejsca. Testowany nośnik jest objęty 5-letnią gwarancją producenta (poprzednik o dziwo miał 10 lat gwarancji). Cena wersji 512 GB waha się w polskich sklepach internetowych w przedziale 1350-1450 złotych.

Oprogramowanie

Samsung Magician to aplikacja przeznaczona do diagnostyki i sterowania pracą dysków SSD firmy Samsung. Dzięki niej użytkownik może sprawdzić stan swojego dysku, przeprowadzić niezbędne optymalizacje, a także skorzystać z sprzętowego szyfrowania danych. Aplikacja nie jest niezbędna do działania, pozwala jednak na zwiększenie wydajności nośnika.

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej