WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Sensel Morph – touchpad z 20 tysiącami czujników nacisku

Sensel, startup próbujący swoich sił na Kickstarterze, chce stworzyć Touchpada wyposażonego w 20 000 sensorów i zdolnego interpretować 16 osobnych punktów dotknięcia jednocześnie – rozpoznając przy tym zarówno dotyk, jak i siłę nacisku.

senselx519

Firma chce, by gadżet wielkości iPada – zwany Sensel Morph był wysokiej jakości alternatywną dla klawiatury, myszki, czy tabletu do rysowania. W przeciwieństwie do ekranu pojemnościowego – technologii wykorzystywanej w większości smartfonów i tabletów, która tylko wykrywa obecność przewodzących obiektów (takich jak palce, czy specjalne rysiki), Sensei Morph ma opierać się na sieci 20 tysięcy niewielkich sensorów nacisku, które są w stanie określić, jak mocno palce, pisaki, czy… pędzle naciskają na dotykową powierzchnię. Do urządzenia można przyczepić elastyczne nakładki wyposażone w magnesy, nadając im wygląd klawiatury pianina, czy drum pada. Oprogramowanie może rozróżnić 16 różnych punktów dotyku i zinterpretować je adekwatnie do używanego interfejsu.

Współzałożyciel firmy, Ilya Rosenberg – który przyczynił się również do powstania, wykupionej przez Amazon w 2010 roku firmy Touchco, która również zajmowała się ekranami wyczuwającymi siłę nacisku – twierdzi, że pozwoli to na znacznie szerszy wachlarz możliwych czynności, na przykład na cyfrowe malowanie, podczas którego urządzenie dokładnie zarejestruje nacisk pędzla.

Sensory Morpha mierzą jednocześnie siłę, pozycję i kształt każdego „dotyku”. Zaprojektowana przez firmę warstwa polimerowa znajduje się nad sensorami i pozwala zarejestrować szeroki wachlarz dotknięć różnego rodzaju. W ten sposób użytkownicy nie będą musieli świadomie napierać na powierzchnię, by zwiększyć rejestrowany przez urządzenie nacisk.

sensel.2x519

Sensel posiada własne finansowanie i zbudował już kilka działających prototypów Morpha, niemniej w celu pozyskania funduszy do wprowadzenia produktu na rynek masowy, zwrócił się do społeczności Kickstartera. Przedsiębiorcy próbują zebrać 60 tysięcy dolarów. Wsparcie projektu sumą 249 dolarów pozwoli otrzymać egzemplarz urządzenia wraz z kilkoma nakładkami. Pierwsi „inwestorzy” mogą liczyć na dokonanie zakupu w niższej cenie 199 dolarów. Na samym początku powierzchnia dotykowa będzie zdolna zastąpić kilka podstawowych elementów interfejsu – trackpad, klawiaturę QWERTY, instrument MIDI.

sensel.3x519

Oczywiście dotknięcie Morpha nie jest jak naciśnięcie przycisku – brakuje wyczuwalnej, mechanicznej reakcji. Niemniej, podłączenie Morpha do laptopa obrazującego dane z czujników nacisku pokazuje, jak wrażliwe jest to urządzenie. Nawet, gdy ustawiono na nim butelkę z odrobiną wody można było dostrzec zmiany wywołane poruszaniem się cieczy w naczyniu.

Na pierwszy rzut oka urządzenie o takiej czułości może nie wydawać się przydatne dla przeciętnego użytkownika. Sensel twierdzi jednakże, że Morph trafi w gusta ludzi, którzy potrzebują bardzo czułych przyrządów kontrolnych – na przykład w grach komputerowych, czy podczas tworzenia animacji i muzyki. Firma planuje zaangażować w projekt bazę użytkowników – udostępnione zostaną narzędzia pozwalające tworzyć nowe, specjalne konfiguracje, oraz na publikację efektów tego typu starań w Internecie.

[źródło i grafika: technologyreview.com]