[Notka sponsorowana]

Słowo serwer najczęściej kojarzy się z serwerem wirtualnym. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że w każdej firmie pracuje jakiś komputer świadczący swoje usługi innym maszynom – to są serwery.

Świat informatycznych technologii rozwija się tak dynamicznie, niemal w każdym miejscu pojawiają się nowsze, lepsze i szybsze rozwiązania, których celem jest usprawnieni pracy. W zakresie serwów firmowych również jest podobnie. Co chwile dostępne są nowocześniejsze podzespoły, które oferują znaczniej więcej niż swoi poprzednicy.

Kilka słów o samych serwerach, czyli w uproszczenie komputerach, które świadczą różne usługi. Zazwyczaj ograniczają się one do udostępniania gromadzonych zasobów innym użytkownikom lub komputerom. Często pełni on rolę pośrednika w procesie przekazywania danych pomiędzy komputerami. Oprócz tego serwerem nazywany jest także specjalny system oprogramowania, który podobnie jak samo urządzenie uczestniczy w udostępnianiu zasobów takich, jak pliki, łącza internetowe, bazy danych W zasadzie serwerem może być każdy komputer. Jednak zwykły sprzęt może nie spełniać wszystkich oczekiwań i wyzwań, które stoją przed serwerami. W związku z tym powinno być to urządzenie do tej roli dedykowane, bo tylko wówczas można liczyć na sprawną jej pracę. Chodzi po prostu o to, że takie maszyny są przygotowane do pracy ciągłej, a o ich sile stanowią pojemne i szybkie dyski twarde, (kiedyś było to zazwyczaj SCSI, a obecnie SAS), dużą ilość pamięci RAM oraz bardzo wydajne procesory wielordzeniowe. Wszystko po to, aby serwer dla firm był urządzeniem niezawodnym.

Kluczowym aspektem każdego serwera jest bezpieczeństwo danych oraz samego urządzenia. Wszystko zależy o tego, czy serwer dla firmyzostanie umieszczony w jej siedzibie na pierwszym lepszym biurku, czy znajdzie się w oddzielnym pomieszczeniu wraz z wieloma zabezpieczeniami i dodatkowym wyposażeniem, które będzie w stanie usprawnić jego pracę lub zapobiec awarii.

W przypadku, gdy w grę wchodzi kolokacja serwerów, czyli oddanie serwera do firmy zewnętrznej nie trzeba się o takie rzeczy martwić, gdy ma się własną serwerownie. Z bezpieczeństwem firmowych serwerów bywa różnie, choć lepiej jest dmuchać na zimne i nie ryzykować niepotrzebnych problemów, zwłaszcza, że sprzęt tego rodzaju do najtańszych nie należy.

W związku z tym wszelakie zabezpieczenia, które są w stanie zapewnić bezawaryjną pracę są niezbędne. Można wyposażyć prywatną firmową serwerownie w specjalnie do tego celu przystosowane szafy lub stojaki, które pozwalają na łatwy montaż klastrów, macierzy na prowadnicach, mają wbudowaną wentylację, która ma chronić przed przegrzaniem. Minusem jest cena, gdyż takie rozwiązanie może być bardzo kosztowne i dla jednego serwera w małej firmy może nie być do końca opłacalne. Niewątpliwie jest to spore udogodnienie, które pozwala przedłużyć żywotność urządzenia, zważywszy na ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed przegrzaniem. Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na takie rarytasy wówczas przydatny może być outsourcing. W ten sposób firmowy serwis trafi do specjalnego pomieszczenia, wyposażonego w odpowiednie akcesoria i infrastrukturę zabezpieczającą. W pakiecie można dostać monitoring serwera, który będzie informował na bieżąco o tym, co z serwerem się dzieje. W przypadku problemów technicznych wysłany zostanie odpowiedni komunikat i sprzęt będzie mógł liczyć na wsparcie techniczne. To rozwiązanie opiera się na powierzeniu opieki specjalistom zajmujących się tego rodzaju usługami. Dzięki temu można zaoszczędzić przestrzeń oraz spore środki, które można przeznaczyć na inne cele. W tym można liczyć także na systemy gaśnicze, które będą w razie, czego chronić sprzęt. W dodatku takie obiekty są pod stałą ochroną, dlatego jest to opcja dla firm, które przechowują cenne dane. Minusem jest konieczność posiadania stałego i stabilnego łącza internetowego z odpowiednią przepustowością.

Posiadając natomiast serwer w placówce trudniej jest zapewnić wszystkie środki bezpieczeństwa, jakie są oferowane przez firmy się w tej dziedzinie specjalizujące, ponieważ są one zbyt kosztowne. W związku z tym nie wszystkie organizacje mogą sobie zapewnić odpowiedni poziom zabezpieczeń.

[Notka sponsorowana]