WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Serwer wirtualny? To przeżytek!

Jeżeli prowadzisz niewielki serwis internetowy, zapewne nie posiadasz własnego dedykowanego serwera, ale korzystasz z tak zwanego serwera wirtualnego, czyli przydzielonej Ci części zasobów większej maszyny. Jednak, według francuskiej firmy Scaleway, znacznie lepiej jest użyć dedykowanego mikroserwera – a w przypadku wzrostu popularności serwisu, po prostu dokupić sobie kolejne.

Początkowo Scaleway udostępniał dedykowane mikroserwery, oparte na architekturze ARM, za 10 Euro miesięcznie. Niestety za podobną ceną można było wykupić całkiem rozsądnie skonfigurowany, oparty na popularniejszej architekturze procesorów x86-64, serwer wirtualny u takich dostawców jak Linode lub DigitalOcean.

Na szczęście wraz ze wzrostem popytu Francuzom udało się na tyle obniżyć koszty, że własny mikroserwer wraz z dostępem do internetu można mieć już za 2,99 euro miesięcznie! Jakie parametry techniczne oferuje Scaleway za tak niską cenę? Każdy klient otrzymuje dedykowany mikrokomputer Iliad C1 wyposażony w procesor Marvell Armada 370/XP, 2GB pamięci RAM i 50GB dysk SSD oraz 1 adres IP z puli IPv4 i łącze internetowe o prędkości do 200Mb/s. Chip Marvella zawiera 4 rdzenie ARM Cortex-A9 taktowane zegarem do 1,2GHz. Cortex-A9 jeszcze kilka lat temu stosowany był w high-endowych smartfonach i tabletach. Do dzisiaj w telefonach, nawet ze średniej półki cenowej, popularne są rdzenie Cortex-A53, oferujące podobną wydajność, natomiast obsługujące również instrukcje 64-bitowe, a nie tylko 32-bitowe jak model A9. Tylko czy naprawdę niewielki serwis internetowy, działający na komputerze wyposażonym w 2GB RAM, potrzebuje 64 bitów? Na to pytanie odpowiedzi będą zapewne zróżnicowane, ale ja osobiście uważam, że nie.

Jeżeli dla kogoś 50GB dysk twardy wydaje się za mały, to może za 1 Euro miesięcznie wykupić drugie 50GB pojemności. Francuzi nie podają niestety prędkości osiąganej przez dysk, ale w tej cenie trudno wymagać cudów. Kiedy już wykupimy własny serwer, możemy na nim zainstalować jedną z licznych dystrybucji Linuxa. Obecnie platforma jest oficjalnie obsługiwana przez Ubuntu, openSUSE, Gentoo, Fedora, Debian, Arch Linux (ARM) oraz Alpine Linux. Na serwerze można także bardzo szybko uruchomić takie programy jak m.in. WordPress, Drupal, OpenVPN, Ruby on Rails, Java, ownCloud czy Discourse. Jak więc widać Scaleway przyspiesza użytkownikom instalację aplikacji z bardzo różnych kategorii.

Czy 2,99 euro miesięcznie to dużo za własny, dedykowany serwer? Oczywiście, że to bardzo mało. Jeżeli więc spoglądając na sprawę z zimną krwią stwierdzisz, że smartfonowy procesor i 50GB miejsca na dysku wystarczą na razie do prowadzenia twojego serwisu – z czystym sumieniem kieruj się do Francuzów. Kiedy serwis się rozrośnie możesz przecież dokupić kolejny mikroserwer, czy przenieść całość na zupełnie inną platformę.

[źródło: techcrunch.com, itportal.com, cnx-software.com; grafika: cnx-software.com]