WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Sitcom „The Big Bang Theory” pozwany za naruszenie praw autorskich „piosenki o kotku”

Fani popularnej „Teorii Wielkiego Podrywu”, czyli „The Big Bang Theory” bez problemu domyślają się o jaką piosenkę chodzi. Mowa tutaj oczywiście o „Soft Kitty” (nazwa w bezpośrednim tłumaczeniu brzmi „Miękki Kotek”) – kołysankę, przy której czasami (zwykle podczas choroby) usypia najpopularniejszy bohater serialu – Sheldon Cooper. Jak się jednak okazało, producentom zarzuca się nielegalne wykorzystywanie tego wierszyka. Córki nieżyjącej już autorki złożyły właśnie pozew sądowy o naruszenie praw autorskich.

Pioseneczka „Soft Kitty” jest niezwykle spopularyzowanym elementem sitcomu, przez co na stałe weszła do popkultury, tak samo jak np. słynna sheldonowska „Bazinga”. A to spowodowało że w CBS bez skrępowania korzystano z jej popularności, zgarniając pieniądze za różnego rodzaju gadżety, koszulki, kubeczki, bluzy i inne związane z nią akcje marketingowe. Twórcy pozwu, córki poetki Edith Newlin zwracają uwagę na fakt, że posiadacze praw do tej dziecięcej rymowanki, znajdującej się w książeczce dla dzieci p.t. „Songs for the Nursery School„, nie są w żaden sposób beneficjentami zysków z takiej działalności handlowej. Studio broni się, że Warner Bros (nadrzędne studio posiadające prawa do serialu) zakupiło licencję na wykorzystywanie „Koteczka” i innych wierszyków z tej publikacji od domu wydawniczego Willis Music w latach 30-tych i może z nich korzystać w swoich programach.

Innymi słowy wszystko sprowadza się do sądowej analizy kontraktu między Newlin a Willis Music – szykuje się ostra prawna batalia. A jest o co walczyć, bo „The Big Bang Theory” to obecnie jeden z najpopularniejszych seriali komediowych na świecie, co przekłada się na wielomilionowe zyski.

Kto by pomyślał – taka wielka awantura o jednego, małego, miękkiego, mruczącego kotka. No i o wagon kasy…

https://www.youtube.com/watch?v=5G2qu-nTx-4

[źródło i grafika: digitaltrends.com]