Każdego roku umiera 2,5 miliona dzieci, ponieważ nie otrzymały one, w odpowiednim czasie, szczepień ratujących życie. Anil Jain, profesora na Michigan State University, opracował metodę rozpoznawania odcisków palców, która ma śledzić harmonogram szczepień dla noworodków i małych dzieci.

Aby zwiększyć zasięg, szczepień musza być one rejestrowane i śledzone. Tradycyjnie odbywa się to na papierze, który rodzice muszą zachować. Ale w krajach rozwijających się śledzenie harmonogramu takim sposobem jest totalnie nieskuteczne. Profesor mówi:

Dokumenty papierowe są łatwo niszczone. Badania pokazały, że metoda pobierania odcisków palców od niemowląt i małych dzieci, ma ogromny potencjał. Można zgubić papier, ale nie odcisk palca.

Jain i jego zespół udali się do wioski w Beninie w celu przetestowania tego systemu. Użyli oni optycznych czytników linii papilarnych do skanowania kciuka i palca wskazującego. Rejestracja danych następowała na miejscu. Następnie badacze ponownie skanowali palce i sprawdzali czy system rozpozna osobę i pokaże jej harmonogram. Okazało się, że działa to znakomicie. System elektronicznego rejestru pomoże przezwyciężyć utratę informacji, co jest głównym problemem w systemie podawania szczepionek w krajach trzeciego świata.

Zbierania odcisków od dzieci nie jest łatwe. One wiercą się i uciekają, a dodatkowo mają mały kontrast pomiędzy grzbietami i dolinami. Profesor mówi:

Proces ten można jeszcze poprawić ale już pokazaliśmy jego możliwości. Będziemy dalej pracować nad ulepszeniem oprogramowania. Chcemy zapewnić także, że odciski będą mogły być dopasowywane do odpowiednich osób po długim czasie.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Sunpreet Arora

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej