WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Materiały zewnętrzne

Sklep internetowy – w modelu SaaS czy na własnym serwerze?

[Notka sponsorowana]

Ponad połowa Polaków decyduje się już na zakupy przez internet. Jest to spore wyzwanie dla sklepów, zarówno tych, które od początków zaistniały w sieci, ja i tych, którzy działają stacjonarnie, ale część swojej działalności chcieliby przenieść online. Istnieją w głównej mierze dwa rozwiązania, które możesz zastosować przy budowie swojego sklepu internetowego SaaS oraz własny serwer. Czym się one charakteryzują oraz które jest lepsze?

Czym charakteryzuje się model SaaS?

Platform typu SaaS (soft as a service) istnieje wiele, charakteryzują się tym, że opłacane są abonamentowo, nie trzeba martwić się w nich o serwer, backup danych czy inne elementy infrastruktury. Jednak w porównaniu do rozwiązań serwerowych są one najzwyczajniej mało skalowalne, nie możemy w nich za wiele zmieniać. Załóżmy, że pojawia się na rynku e-commerce nowa usługa, która jest przydatna do Twojego sklepu internetowego, to niekoniecznie zostanie ona wprowadzona, a jeśli tak to dopiero wtedy, gdy będzie o nią starała się wystarczająco dużo grupa osób.

Dużym plusem, przynajmniej dla osób, które sklep internetowy prowadzą hobbystycznie lub po prostu nie posiadają wystarczających środków, jest z pewnością fakt, że za rozwiązania typu SaaS płaci się co miesiąc, w abonamencie i nie są to wysokie kwoty. Sklep internetowy postawiony na własnym serwerze w oparciu nawet o skrypt open source’owy jak Magento, generuje na początku wysokie koszty, plusy są jednak o wiele większe i jeśli ma to być nasz interes życia, warto w taki sklep internetowy zainwestować.

Rozwiązanie serwerowe – dlaczego jest lepsze?

Dlaczego własny serwer i Magento? Otóż na stan dzisiejszy Magento jest najbardziej skalowalnym i elastycznym skryptem przeznaczonym pod sklepy internetowe. Rozwiązanie to cechuje pełna kontrola nad e-sklepem, możliwość instalowania dowolnych modułów, przyjazność kodu jeśli chcemy optymalizować sklep pod wyszukiwarki.  Magento słynie z ilości dostarczanych funkcjonalności. Posiada bardzo rozbudowany system analiz, raportowania, wersję mobilną, zarządzanie produktami, wtyczki integrujące systemy płatności, pozwala nam na zarządzanie wieloma sklepami internetowymi z jednego panelu administracyjnego oraz wiele więcej.

Magento to najbardziej rozbudowany skrypt na rynku, a możliwości rozbudowy sklepu są na nim praktycznie nieograniczone. Nie ma jednak rozwiązań bez wad, a to właśnie zalety tegoż skryptu do nich prowadzą. Możliwości, jakie daje nam Magento powodują, że skrypt ten ma duże wymagania serwerowe, a do modyfikacji należy mieć odpowiednią znajomość programowania (jeśli szukasz pomocy w tej kwestii – sprawdź tutaj).

Jeśli chodzi zaś o rozwiązania serwerowe ogółem, to ich zaletami względem SaaS są:

  • większa skalowalność,
  • większe możliwości optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki,
  • pełna kontrola,
  • szybsza dostępność nowych rozwiązań.

Zalety modelu SaaS

Należy jednak być obiektywnym i SaaS to nie same minusy. Korzystając z platform SaaS nie musimy się martwić serwerem, jego kontrolowaniem, tworzeniem kopii zapasowych. Usługa jest oferowana w chmurze, zatem utrzymaniem serwisu, problemami serwera, aktualizacjami oraz wsparciem technicznym zajmuje się dostawca oprogramowania, któremu w zamian za to opłacasz co miesiąc abonament. U dostawcy oprogramowania SaaS otrzymamy również gotowe szablony sklepu, w których wystarczą delikatne modyfikacje. Dzięki SaaS niewielkim kosztem możesz szybko i sprawnie zostać posiadaczem sklepu internetowego.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli chcemy się rozwijać to produkty typu SaaS są nazbyt hermetyczne i warto się zastanowić nad bardziej modyfikowalnym rozwiązaniem jak Magento.

[Notka sponsorowana]