WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Skutery z bazooką, czyli francuscy spadochroniarze lat 50.

Skutery z bazooką, czyli francuscy spadochroniarze lat 50.

W latach 50. ubiegłego wieku francuskich spadochroniarzy mogliśmy uznać za szaleńców. Jak tu bowiem określić żołnierzy lądujących na skuterach z przytroczoną do boku bazooką?

Skutery z bazooką miały więcej sensu, niż myślicie

Francuska armia po zakończeniu II Wojny Światowej wpadła na nowy pomysł umieszczania swoich żołnierzy za liniami wroga. Uznali jednak, że spadający ze spadochronem skuter, mający pod sobą belę siana dla amortyzacji, jest niewystarczający i dlatego przymocowali do włoskiego skutera Vespa 150 TAP bazookę.

Czytaj też: Ciche helikoptery na celowniku Armii USA
Czytaj też: Kolejny M-346 Bielik trafił w ręce Sił Powietrznych RP
Czytaj też: Nie uwierzycie, w co Amerykanie chcieli przekształcić bombowiec XB-70

Jadący na swoich 8-calowych kołach skuter wojskowy z amerykańską 75-mm wyrzutnią pocisków o długości prawie 210 cm M20, która względem bazook, której pociski przypominały te artyleryjskie warianty. W połączeniu ze skuterem ta wyrzutnia wypychała gazy z tyłu, dzięki czemu nie dręczył ją odrzut broni, a sam pocisk mógł przebić się przez 10 cm pancerz na odległości 6400 metrów (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Czołgi Leopard w Wojsku Polskim
Czytaj też: Bombowiec B-1B Lancer przeniósł podwieszone pociski. Zobaczcie nagranie
Czytaj też: Stan gotowości lotnictwa USA przeraża

Wykorzystanie tych skuterów dotyczyło zrzucania z samolotu za liniami wroga współpracujące ze sobą pary. Jeden skuter jechał bowiem z wyrzutnią i pociskami, a drugi z dodatkowymi pociskami oraz trójnogiem, bo choć można było strzelać podczas jazdy, niewiele miało to wspólnego z celnymi wystrzałami.

W przeciwieństwie do wielu podobnie dziwacznych projektów wojskowych z zimnej wojny, TAP Vespa 150 faktycznie trafił do walki. Francuscy spadochroniarze w Algierii jeździli na swoich motocyklach wojskowych z bezodrzutowymi bazookami. Ta broń dobrze nadawała się do walki z partyzantami, gdzie M20 wykorzystywano do wysadzania fortyfikacji, wrogów i lekko opancerzonych pojazdów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News