WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W pełni sprawne Skylake i Kaby Lake na Z370

Dziś informowaliśmy Was o kompatybilności wstecznej procesora Coffe Lake i3-8350K, a zaraz po tym światło dzienne ujrzały równie ciekawe informacje. Okazało się, że wcześniejsze generacje Skylake i Kaby Lake są w stanie zadziałać na najnowszym chipsecie Z370. Oczywiście wbrew zapewnieniom Intela.

Ekipa chińskiego serwisu PCOnline przeprowadziła modyfikację BIOSów siedmiu płyt głównych (m.in. Asus Prime Z370-A, MSI Z370-A Pro, czy Gigabyte Aorus Z370 Gaming 7) tak, aby Pentium G4400, Core i3-7350K, Core i5-7600K oraz Core i7-7700K zadziałały na wspomnianym chipsecie Z370. Okazało się, że procesory były w pełni stabilne i przeszły kilka testów syntetycznych, ale nie obyło się bez problemów. Działanie profilu XMP dla pamięci RAM szwankowało, a w niektórych przypadkach odczyt temperatur był niepoprawny.

Nie zmienia to jednak faktu, że cała ta zabawa Intela w chipsety jest nieco naciągana. Jest to jeden z wielu dowodów, które określają jasno, że producenci płyt głównych byli w stanie zapewnić kompatybilność dla trzech najnowszych desktopowych generacji procesorów z obozu ”niebieskich”. Firma oczywiście milczy… podczas gdy AMD zyskuje coraz więcej w oczach potencjalnych klientów.

Źródło: PCOnline