WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Jak śledzić probiotyki wewnątrz ciała?

Probiotyki w ostatnich dziesięcioleciach zyskały ogromną popularność. Żywność zawierająca „żywe kultury bakterii” cieszy się dobrą renomą, ponieważ konsumenci są przekonani, że zawarte w niej mikroorganizmy mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak czy rzeczywiście dobroczynne bakterie mogą przeżyć w naszym organizmie na tyle długo, żeby wywrzeć nań realny wpływ?

Badacze ze Swedish University of Agricultural Sciences oraz Uppsala University postanowili zbadać jak długo w układzie pokarmowym pozostaje Lactobacillus reuteri, gatunek znany z łagodzenia kolek oraz obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Aby przeprowadzić eksperyment uczeni musieli opracować całkowicie nową metodę obrazowania.

Tradycyjne metody badawcze nie pozwalają naukowcom zajrzeć w głąb układu pokarmowego i monitorować w czasie rzeczywistym ilości probiotycznych mikroorganizmów. Szwedzi postanowili więc twórczo podejść do metod wykorzystywanych dotychczas in vitro, czyli na laboratoryjnym szkle. Bakterie hodowane w laboratorium znakuje się zwykle kolorowymi barwnikami, czasem nawet świecącymi w ciemności. Jednak czy podobne metody da się wykorzystać do obserwacji bakterii znajdujących się wewnątrz organizmu?

Odpowiedź jest prosta: da się. Przynajmniej w przypadku myszy. Bakterie L. reuteri badacze wyznakowali świecącym na czerwono białkiem znanym jako lucyferaza. Ten popularny laboratoryjny barwnik okazał się na tyle skuteczny, że światło pochodzące z przewodu pokarmowego myszy dało się obserwować z zewnątrz. Naukowcy nazwali tą metodę „in vivo molecular imaging”, czyli molekularnym obrazowaniem in vivo.

Na ile skutecznie badana bakteria probiotyczna utrzymywała się w organizmie myszy? L. reuteri zaczęła kolonizację przewodu pokarmowego bardzo szybko. Po chwili wypełniła żołądek żeby już po godzinie spenetrować całą długość układu pokarmowego myszy. Niestety, niemal równie szybko mikroorganizm znikł – już po trzech godzinach po dobroczynnym szczepie nie było już niemal śladu. Teraz tylko należy przetestować tą metodę na ludziach i – o ile okaże się skuteczna – zbadać za jej pomocą inne probiotyki.

[źródło i grafika: popsci.com]