WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Smartfony marki Nokia powrócą na rynek w 2017 roku

W 2013 roku Nokia sprzedała swój dział smartfonów Microsoftowi i pewna era wśród telefonów znikła. Firma bowiem była swego rodzaju legendą w branży a memy o niezniszczalnym modelu 3210 do tej pory krążą po sieci. Okazuje się, że Nokia w 2017 powróci na rynek z nową konstrukcją.

Spółka HMD Global, która została założona przez byłych pracowników Nokii, wykupiła licencję na markę Nokia od Microsoftu, nawiązała współpracę z Foxconn i zamierza wypuścić smartfona na bazie Androida w pierwszej połowie 2017 roku. HMD Global zamierza użyć nostalgii w celu zdobycia dużej części rynku drogich telefonów ale także zamierza podjąć walkę z tanimi, chińskimi modelami. HMD ma wyłączną licencję na smartfony i tablety marki Nokia więc pewnie na rynek trafią także te drugie urządzenia. Firma chce także podjąć współpracę z operatorami w celu lepszej penetracji rynku. Ważne jest też, że oryginalna Nokia nie ma interesów w nowej firmie jednakże otrzyma pieniądze za wykorzystanie nazwy.

To co mnie martwi to możliwe wykorzystanie uczuć konsumentów. Oprócz części pracowników, nowa marka Nokia nie będzie miała nic wspólnego ze starą, a jak pisałem, tworzeniem smartfonów zajmie się Foxconn. Możliwe więc, że znowu będzie klapa a firma nie podoła ogromnym oczekiwaniom rynku. Jednakże trzymam kciuki za powodzenie i powrót do korzeni marki.

Źródło: https://www.theguardian.com/