Rynek tak zwanych inteligentnych zegarków nie jest duży. Sprzedaż Apple Watch okazała się tak daleka od oczekiwań, niektórzy analitycy twierdzą, że wręcz katastrofalna, że firma z nadgryzionym jabłkiem w logo zupełnie przemilczała liczbę sprzedanych egzemplarzy w czasie swojej ostatniej konferencji finansowej. Ta nieprzyzwoicie niska sprzedaż wystarczyła jednak, żeby jabłkowy gadżet zajął… 75% rynku inteligentnych zegarków.

W tej niszy swoją niszę postanowiła odnaleźć południowokoreańska firma Dot. Dalekowschodni inżynierowie postanowili uprzyjemnić życie osobom niewidomym i stworzyli inteligentny zegarek posługujący się alfabetem Braille’a. W tym przypadku oczywiście bezcelowe byłoby zastosowanie tradycyjnego wyświetlacza, więc zamiast niego zastosowano system wyłaniających się z obudowy kropek. Na tym chropowatym „ekranie” jednocześnie „wyświetlone” mogą zostać cztery znaki. Szybkość przesuwania znaków można oczywiście dostosować do indywidualnych preferencji.

Mogłoby się wydawać, że podnoszenie i opuszczanie kropek tworzących wyświetlacz będzie energochłonne, co zaowocuje szybkim wyczerpywaniem się baterii. Na szczęście jest inaczej. Jedno ładowanie ma wystarczać na 10 godzin ciągłego odświeżania wyświetlacza, co powinno się przełożyć na około 5 dni normalnego użytkowania. Przyznać trzeba, że jak na smartwatcha jest to wynik imponujący.

dot-braille-smartwatch-7-970x647-cDzieło Koreańczyków dysponować ma funkcjonalnością typową dla „inteligentnych” czasomierzy. Znajdziemy w nim chociażby zegarek (naprawdę?), budzik, komunikator, czy nawigację. Gadżet łączy się z innymi urządzeniami również standardowo – za pomocą Bluetooth w energooszczędnym standardzie 4.0. Tym, co może wyróżniać smartwatch firmy Dot na tle konkurencji, jest fakt, że doskonale sprawdzi się on jako czytnik e-booków. Czytanie za pomocą czteroznakowego, szybkiego wyświetlacza ma być dla osób zaznajomionych z językiem Braile’a wygodne, czego nie można powiedzieć o gapieniu się w malutki ekran tradycyjnego smartwatcha.

Inteligentny zegarek dla niewidomych pojawi się  na rynku już w grudniu tego roku i kosztować ma 300$. Jest to cena raczej typowa dla smartwatcha i bardzo niska jak na Braille’owski czytnik e-booków. Producent, firma Dot, przyjmuje już przedpremierowe zamówienia.

[źródło: sciencealert.com; zdjęcia: sciencealert.com, digitaltrends.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej