WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Firma Altair nowym nabytkiem Sony

Sony kupiło właśnie firmę Altair. I o ile tego pierwszego przedsiębiorstwa nikomu nie trzeba przedstawiać, to o Altairze mało kto słyszał. Uprzedzając skojarzenia, nie ma ona nic wspólnego z komputerami Altair popularnymi w zamierzchłych czasach XX wieku. Izraelskie przedsiębiorstwo zajmuje się czymś znacznie mniejszym: energooszczędnymi chipami łączności bezprzewodowej.

Założona w 2005 roku firma postawiła sobie ambitny cel wprowadzenia łączności LTE do urządzeń internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Chociaż LTE kojarzy się nam raczej ze zużywającymi całe waty prądu smartfonami i modemami, to tak naprawdę jest technologią z natury bardzo energooszczędną. Energooszczędność tego typu komunikacji wynika przede wszystkim z jego szybkości. Za pomocą LTE można przesłać dane w mgnieniu oka, używając nawet bardzo niewielkiego pasma częstotliwości i na tym komunikację zakończyć.

Właśnie dla tej technologii firmę nabyło Sony. Japończycy mają chrapkę na wykorzystanie technologii LTE w swoich produktach internetu rzeczy. Jest to rozwiązanie nie tylko wbrew pozorom energooszczędne, ale i bardzo praktyczne, ponieważ pozwala na komunikację z użyciem istniejącej infrastruktury i nie wymaga w dostępie do sieci żadnych pośredników, jak ma to miejsce w przypadku gadżetów wyposażonych w Bluetooth lub Wi-Fi.

Przejęcie Altair pozwoli także Japończykom na nawiązanie walki z konsorcjami Intela, Ericssona i Nokii promującym rozwiązanie Narrow Band-LTE oraz Huawei i Vodafone z ich Narrow Band Cellular Internet of Things. Ważną przewagą Sony nad konkurencją może być w tym przypadku możliwość montowania w swoich rozwiązaniach IoT autorskich sensorów, z których produkcji firma słynie. Przejęcie Altaira kosztowało 212 milionów dolarów i jak twierdzą przedstawiciele firmy z Tokio nie powinno wpłynąć na tegoroczne wyniki finansowe.

[źródło i grafika: techcrunch.com]