WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

SpaceX bezpośrednio angażuje się w projekt Hyperloop

Hyperloop to projekt „kolei przyszłości” wymyślony i zaprezentowany w 2012 roku przez Elona Muska – jednego z założycieli PayPala, a obecnie współwłaściciela i prezesa SpaceX oraz Tesla Motors. Innowacyjny przedsiębiorca początkowo zapowiadał, że sam nie zamierza angażować się w projekt Hyperloop i liczy na to że zostanie on wdrożony przez inne firmy. Wygląda na to, że zmienił zdanie.

Czy Amerykanin rzeczywiście się rozmyślił, czy też po prostu wcześniej kłamał i obserwował z boku czy pomysł zdobędzie popularność, jedno jest pewne – do budowy toru testowego Hyperloop  przystępuje właśnie kierowana przez niego firma SpaceX. Tym samym staje się ona trzecim, po Hyperloop Technologies oraz Hyperloop Transportation Technologies, przedsiębiorstwem zaangażowanym w testy tej nowej technologii.

Hyperloop to koncepcja pociągów-poduszkowców poruszających się w rurze z rozrzedzonym powietrzem. Ciśnienie powietrza w tunelu wystarczy do napędzania pojazdu i unoszenia go ponad ściankami rury, jednak jest na tyle niskie, że jego niewielki opór pozwoli pociągowi na osiąganie prędkości przeszło tysiąca kilometrów na godzinę.

Tor testowy ma zostać zbudowany przez firmę Aecom, która wcześniej angażowała się już w projekt Hyperloop jako jeden z inwestorów w firmie Hyperloop Transportation Technologies. Gotowy tor ma mieć około 180 centymetrów średnicy i przeszło 1,6 kilometra długości. Instalacja ma być gotowa do użycia jeszcze w tym roku – podobnie jak testowe pętle budowane przez dwie poprzednie firmy zaangażowane w projekt Hyperloop. Tor powstający dla SpaceX powstaje w pobliżu biur firmy w Hawthorne w Kalifornii.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]