WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Mamy oficjalne potwierdzenie: SpaceX wybiera się na Marsa

Już od dawna Elon Musk, założyciel SpaceX, zapowiadał, że opracowanie rakiet wielokrotnego użytku nie jest szczytem ambicji jego firmy. Według wielu wcześniejszych wypowiedzi Muska najważniejszym celem SpaceX jest kolonizacja Marsa. Dotychczas informacje te traktowano raczej z przymrużeniem oka, jednak Elon Musk zapowiedział właśnie, że jeszcze w tym roku przedstawi harmonogram załogowej wyprawy na czerwoną planetę.

Choć stosowane dotychczas przez SpaceX rakiety Falcon 9 są zdecydowanie zbyt małe, to jeszcze w tym roku swój pierwszy lot odbyć ma rakieta Falcon Heavy – konstrukcja o przeszło 3-krotnie większym udźwigu, zdolna do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską nawet 58 ton. Są to parametry zbliżone do projektowanej przez NASA rakiety SLS, mogące wystarczyć do przygotowania wyprawy na Marsa. Co więcej, w tym roku Musk przedstawić ma plany dotyczące rakiet kolejnej generacji.

Nie wiadomo dokładnie, czy ludzie wyruszą na Marsa wraz z niezbędnym ekwipunkiem, czy zostaną wysłani na czerwoną planetę dopiero, kiedy wszystkie potrzebne utensylia już tam będą. Wiadomo jedynie, że SpaceX zamierza wyprzedzić plany NASA dotyczące załogowego lotu na Marsa o ponad dekadę i wylądować na powierzchni naszego sąsiada już w 2025 roku.

Więcej szczegółów dotyczących marsjańskich planów SpaceX mamy poznać w czasie International Astronautical Conference, która odbędzie się w meksykańskiej Guadalajarze pomiędzy 26 a 30 września. Przy okazji ujawnienia planowanej misji na Marsa, Musk ujawnił również, że ma zamiar osobiście w 2020 lub 2021 roku odbyć podróż na ISS. Jeżeli to prawda, to być może całe SpaceX jest sprytnym planem mającym na celu wysłanie jego twórcy na Marsa?

[źródło i grafika: popularmechanics.com]