WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Specjalna torba uchroni samolot przed wybuchem bomby

Problem bomb niszczących samoloty pasażerskie nie jest nowy. Ostatnio o możliwości użycia bomby zrobiło się głośno kiedy w październiku rosyjski samolot eksplodował w powietrzu zabijając 224 osoby, jednak podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej – wysadzenie w powietrze Boeinga 747 przelatującego nad Lockerbie miało miejsce 27 lat temu.

Obecnie próbuje się czasem wzmocnić luki bagażowe zamykając bagaże należące do pasażerów w pancernych skrzyniach, jednak jest to rozwiązanie mało praktyczne i niestety zawodne. Naukowcy z  University of Sheffield twierdzą, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest rodzaj torby, którą nazwali Fly-Bag.

Fly-bag ma strukturę kompozytową – jest wykonana z wielu warstw różnych materiałów, pośród których znajdują się między innymi wykorzystywane w budowie kamizelek kuloodpornych włókna aramidowe. Materiał wykazuje duża odporność na falę uderzeniową jak i na ciepło. Jego największą zaletą jest przy tym elastyczność, pozwalająca lepiej znieść nagły wzrost ciśnienia i uderzenia odłamków.

Wytrzymałość torby udało się już przetestować i rzeczywiście udało jej się uchronić kadłub samolotu przed skutkami eksplozji. Użyto przy tym oczywiście materiałów wybuchowych na tyle silnych, że mogłyby one poważnie uszkodzić kadłub. Jak poważnie? Zdjęcie eksplozji testowego ładunku w luku bagażowym nie zabezpieczonym przez kompozytowe poszycie zobaczyć można poniżej.

bomb-proof-bag-2

Nie wiadomo niestety kiedy zabezpieczenie miało by wejść do seryjnej produkcji i czy w ogóle znajdą się linie lotnicze chętne na jego użycie. O ile zamykanie bagaży pasażerów w specjalnych, wytrzymałych pokrowcach może utrudnić pracę terrorystom chcącym wysadzić w powietrze luk bagażowy, to nie rozwiązuje problemu z możliwością wniesienia bomby w bagażu podręcznym. Pomysł jednakże wydaje mi się ciekawy. Można wręcz rzec: pomysł – bomba!

[źródło i grafika: sciencealert.com]