WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sposób w jaki ludzki mózg rozumie język okazał się bardziej skomplikowany

O ludzkim mózgu wiemy coraz więcej, ale wciąż wiele pozostaje do odkrycia – wyjątkiem nie jest również proces neurologiczny odpowiedzialny za rozumienie i wykorzystywanie języka. Istnieją tysiące języków – i jeszcze więcej dialektów. W jaki sposób mózg sobie z tym wszystkim radzi?

Na to pytanie starają się odpowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley – w tym celu badacze stworzyli mapy aktywności kory mózgowej siedmiu ochotników, przedstawiające, które jej fragmenty reagują na określone słowo w konkretnym kontekście. Wyniki prac zostały opublikowane na interaktywnej stronie, z której każdy może skotzystać.

Jak się okazało, ludzki język jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Ochotnicy mieli za zadanie – leżąc w maszynie do rezonansu magnetycznego – słuchać programu radiowego The Moth Radio Hour poświęconemu emocjonalnym historiom. Zarejestrowano przy tym odpowiedź mózgu na 985 różnych koncenptów.

Zmapowano przepływ krwi przez 60-80 tysięcy regionów kory mózgowej, z których każdy miał rozmiar w przybliżeniu ziarnka grochu. W efekcie, powstał diagram przedstawiający, gdzie pojawia się aktywność związana z próbą zrozumienia danej idei. Co ciekawe, wiele z nich pojawiło się w różnych regionach mózgu – przykładowo, słowo „top” znalazło się się zarówno w strefie powiązanej ze słownictwem dotyczącym odzieży, jak również w tej, gdzie słowa były związane przede wszystkim z liczbami. Wbrew dotychczasowym teoriom, okazało się, że osobne fragmenty mózgu wcale „nie pracują” nad danym konceptem indywidualnie.

Trzeba przy tym zauważyć, że badana grupa była bardzo niewielka. Badacze mają nadzieję powtórzyć próby nie na siedmiu ochotnikach a na 50-100.

[źródło: digitatrends.com]