Od dawna mówi się o końcu komputerów stacjonarnych. Co jakiś czas pojawiają się przeróżne statystyki, raz potwierdzające a raz obalające tę tezę. Najnowszy raport firmy Gartner pokazuje, że dostawy wszystkich rodzajów komputerów (stacjonarnych, laptopów czy konwertowalnych) spadły o 5,7% w trzecim kwartale 2016 roku. Sprzedaż spada nieprzerwanie od ośmiu kwartałów.

W skali globalnej, w trzecim kwartale prowadzi Lenovo z 20,9% udziałem na rynku. Jest to spadek o 2,4% w stosunku do sytuacji z przed roku. Drugie miejsce ma HP z 20,4%. Kolejnymi są Dell (14,7%), Asus (7,8%), Apple (7,2%) i Acer (6,7%). Pozostała część należy do reszty producentów. Generalnie globalnie spadek wynosi 5,7% co jest zaskakujące w szczególności, że we wrześniu zaczyna się rok szkolny a w październiku studia. Gartner sugeruje, że kampanie kierowane do uczniów i studentów stały się znacznie mniej skuteczne. Co więcej rynek jest troszeczkę już przesycony nowym sprzętem a wiadomo, że nie każdego stać na wymianę komputera co 2-3 lata.

Co ciekawe statystyka nie obejmuje części do komputerów, używanych sprzętów czy Chromebooków. Być może tego typu rzeczy zabierają sporą część rynku a świadomość ludzi wzrasta i wolą oni składaki niż gotowe zestawy.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/; Zdjęcie: rcmd2_cfdfw_10_2 2703962748 via photopin (license)

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!