WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Sprzęt komputerowy zdrożeje przez handlową walkę z Chinami

Początkowo na podwyżki powinni przygotować się mieszkańcy Ameryki, ale nie mamy pewności, czy nie odczują tego również inne kraje. Wszystko przez wprowadzenie 25-procentowego cła na produkty sprowadzane z Chin.

Oczywiście nie wszystkie, ale jest ich na tyle, że sprzęt komputerowy może zdrożeć, ponieważ w pełnej liście trafimy na wzmiankę o elektronice oraz układach scalonych. Mowa więc o procesorach, kontrolerach, pamięciach, wzmacniaczach oraz „innych”. Najgorsze jest jednak to, że Chiny zapewniają jedne z najistotniejszych dostaw tych przedmiotów na rynek amerykański. Wprawdzie 25-procentowym cłem obarczy się 23 sierpnia wyłącznie towary z kontynentalnych Chin, ale to nadal spory cios dla producentów. Zwłaszcza tych, którzy właśnie tam ulokowali swoje fabryki, produkujące elementy, które przygotowywano na terenie USA.

Czytaj również: Rynek polskich twórców gier wart miliardy złotych

Wyobraźcie sobie tylko, że zamiast płacić 1000$ za dostawę, producent będzie musiał teraz dołożyć do tego 250$. Można przełożyć to na proste porównanie – zamiast 4 dostaw opiewających na liczbę np. 40000 produktów, producent za tą samą cenę otrzyma się ich zaledwie 30000. Z pewnością uderzy to w rynek, na którym sprzęt (i nie tylko) zacznie po prostu drożeć. Na szczęście od cła wolny jest Tajwan, Południowa Korea, Japonia, Filipiny, Tajlandia, Singapur czy Malezja, które również zapewniają pewny % dostaw. Jednak pomimo tego amerykanie powinni spodziewać się wzrostu cen i miejmy nadzieję, że nie odbije się to na naszym rynku.

Ceny dysków SSD dalej będą spadały ze względu na taniejące pamięci NAND

Źródło: TechPowerUp
Zdjęcia: gigaom.com