Co łączy ze sobą srebro i grafen, poza tym, że są drogie? Niedługo mogą trafić do masowej produkty oparte na ich połączeniu ekrany dotykowe. Nowa konstrukcja została opracowana przez badaczy z University of Sussex i ma za zadanie zastąpić dotychczasowe, jeszcze droższe, rozwiązania bazujące na tlenku indu i cyny (ITO – indium tin oxide).

Dotychczas jako materiały dla przyszłych paneli dotykowych rozważano między innymi nanorurki węglowe czy nanoprzewody ze srebra. Rozwiązania te nie spełniały jednak pokładanych w nich nadziei – zwłaszcza pod względem kosztów produkcji. Okazuje się jednak, że można znacznie zmniejszyc koszt uzyskania paneli dotykowych z użyciem srebrnych nanoprzewodów.

Aby to osiągnąć, należy zastosować po prostu rzadszą sieć nanoprzewodów. Ważne jest jednak, żeby cienkie nitki wciąż nie traciły ze sobą kontaktu i dobrze przewodziły prąd. Anglicy wpadli na pomysł, aby rozwiązać ten problem sklejając nanoprzewody mikroskopijnymi płatkami grafenu. Przypomnijmy, że choć duże elementy grafenowe są trudne i drogie w produkcji, to mikroskopijne płatki można już tanio produkować na masową skalę.

Badacze z University of Sussex mają nadzieję, że opracowane przez nich rozwiązanie na dobre zadomowi się na rosnącym rynku paneli dotykowych (szacunki mówią o 900 mln dolarów w 2025 roku) i wyprze z niego panele oparte o dotychczas stosowanej technologii ITO.

źródło: spectrum.ieee.org

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!